Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Zeman podepsal pravidla justiční spolupráce podle požadavků EU

4.2.2017, Zpravodajství ČTK

restně stíhaní lidé, kteří budou do Česka předáváni z jiného členského státu Evropské unie, získají právo vybrat si v ČR spolupracující obhájce. V návaznosti na změny unijních pravidel to umožní novela o mezinárodní justiční spolupráci, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Český obhájce by měl podle předlohy poskytovat pomoc obhájci zvolenému nebo ustanovenému v předávajícím státě. Měl by zejména přezkoumat trestní řízení, ve kterém byl vydán evropský zatýkací rozkaz na jeho klienta, a sdělit poznatky zahraničnímu kolegovi. Evidenci vhodných obhájců povede podle ministerstva spravedlnosti Česká advokátní komora.

Zadržení lidé budou mít podle novely právo zvolit si obhájce a mluvit s ním bez přítomnosti jiných osob už při zadržení, nikoli až ve vazbě. Tito cizinci taky dostanou hned možnost komunikovat s člověkem, kterého si zvolí, a s konzulárním úřadem.
Součástí novely je také povinnost soudu poučit v předvolání obžalovaného o tom, že pokud se nedostaví k hlavnímu líčení, může se uskutečnit v jeho nepřítomnosti. Toto poučení bývá v předvoláních k hlavnímu líčení obsaženo již nyní, Teď však bude výslovně uloženo zákonem.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi