Mezinárodní vztahy
Aktuality z mezinárodního prostředí
Mezinárodní vzdělávací akce a projekty
ČAK klade důraz na vzdělávání a prostřednictvím Odboru mezinárodních vztahů pořádá mnoho vzdělávacích a společenských akcí s mezinárodním prvkem. Mnohé z těchto akcí a studijních pobytů jsou pravidelného rázu a jsou pořádány každý rok.
ČAK udržuje úzkou spolupráci s Akademií evropského práva (ERA) (viz i ZDE), se kterou pro české advokáty a koncipienty vyjednala 25% slevu na vzdělávací akce ERA po celé Evropě. ČAK prostřednictvím Odboru MEZ však zajišťuje pravidelně i konference a semináře ERA v Praze.
Odbor MEZ zajišťuje i další přednášky v cizích jazycích. Pro frankofonní zájemce pořádáme česko-francouzské semináře, např. i ve spolupráci s Asociací Masaryk (viz i ZDE).
Pro příznivce němčiny (ale nejen pro ně, neboť je zajištěno tlumočení do českého jazyka) se na podzim připravuje tradiční každoroční Česko-německo-slovenské advokátní fórum ČAK se ujímá organizace jednou za čtyři roky.
Pro zájemce o americké právo pořádáme semináře s profesorem Michaelem Sengem a dalšími profesory působícími na University of Illinois v Chicagu.
Rozvoj moderních technologií přináší nové postupy také v rámci vzdělávání - ČAK proto realizuje i tzv. distanční vzdělávání v rámci programu HELP Rady Evropy.
ČAK se také zapojuje do rozličných evropských projektů.
A konečně, aby měli čeští advokáti možnost načerpat praktické zkušenosti přímo v zahraničí, nabízí ČAK každým rokem Advokátní stáž ve Francii a Advokátní stáž v Německu – částečně hrazenou z finančních prostředků zahraničních partnerů.
Odbor MEZ též pořádá oblíbený studijní pobyt pro advokáty a advokátní koncipienty u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku nebo u SDEU v Lucemburku.
ČAK je rovněž partnerem elektronické právní knihovny Pařížské advokátní komory „Grande Bibliothèque du Droit“, v níž mohou čeští advokáti zveřejňovat své příspěvky, a to v češtině, francouzštině a angličtině.
ČAK prostřednictvím Odboru MEZ organizuje i mnoho dalších vzdělávacích akcí s mezinárodním prvkem a též klade důraz na informovanost advokátů o mezinárodním dění.
Stálé zastoupení ČAK v Bruselu zajišťují pravidelný tok informací z Evropské unie ve formě shrnutí nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí a legislativních aktů, jež se dotýkají advokátů - Aktuality z Evropské Unie jsou kromě webu ČAK zveřejňovány také v Advokátním deníku.
Stálé zastoupení ČAK v Bruselu
Stálé zastoupení ČAK v Bruselu prostřednictvím své stálé zástupkyně Mgr. Alžběty Dvořákové Recové prosazuje zájmy a hodnoty české advokátní profese:
- Reprezentuje české advokáty před evropskými institucemi
- Monitoruje a intervenuje v rámci rozhodovacího procesu evropských institucí
- Poskytuje podporu české delegaci při Radě evropských advokátních komor (CCBE)
- Vytváří a udržuje privilegované pracovní vztahy s advokátní komorou v Bruselu a ostatními advokátními komorami členských zemí EU zastoupenými v Bruselu, evropskými institucemi a českými institucemi, jež mají zastoupení v Bruselu
CELOEVROPSKÝ VÝZNAM
Značná část českých právních předpisů má svůj původ v evropské legislativě. Pro ilustraci, Evropská unie vydává ročně kolem 2500 právních předpisů a každým rokem tento počet narůstá. Proto je na místě přistupovat aktivně a zapojit se do evropského legislativního procesu. ČAK jako samosprávná stavovská organizace tak prostřednictvím své bruselské pobočky, která je nezávislá na politických či jiných vlivech, samostatně hájí zájmy českých advokátů a ve spolupráci s ostatními národními komorami prosazuje celoevropské principy advokacie. ČAK se tak řadí k moderním, progresivním advokátním komorám otevřeným mezinárodní spolupráci a evropskému prostoru, a to vedle ostatních národních komor se stálým zastoupením v Bruselu, jako jsou komory Německa (BRAK, DAV), Francie, Rakouska, Velká Británie, Maďarska, Španělska, Itálie, Lucemburska a dalších zemí.
ČINNOST
- Pravidelný a průběžný monitoring evropské legislativy, judikatury a jednání na evropské úrovni
- Využití informací pro mezinárodní komparační studie
- Včasná detekce přípravy a stavu evropských právních předpisů, jež se dotýkají advokátů a možnost ovlivnění jejich obsahu
- Lobbování
- Navazování spolupráce s europoslanci, komisaři a se Stálým zastoupením ČR v Bruselu
- Získávání aktuálních, neformálních, běžně nedostupných informací
- Úzká spolupráce s Radou evropských advokátních komor (CCBE), jež má sídlo v Bruselu a jejímž je ČAK řádným členem
- Monitoring evropských grantů
- Reprezentace ČAK na evropské úrovni
- Účast na relevantních jednáních, seminářích a konferencích v Bruselu
VÝHODY
- Primární zdroj informací na evropské úrovni
- Přístup k nejaktuálnějším, běžně nedostupným informacím, a to i od ostatních evropských advokátních komor, jež jsou taktéž v Bruselu zastoupeny
- Úspora na nákladech zahraničních cest
- Viditelnost ČAK na evropské úrovni
- Ovlivňování právních předpisů ve prospěch českých advokátů
PŘÍKLADY LOBBOVÁNÍ A MONITORINGU
- obecné nařízení a směrnice o ochraně osobních údajů
- směrnice o právu na přístup k obhájci v trestním řízení a o právu na komunikaci po zatčení
- směrnice o odborných kvalifikacích
- úřad evropského veřejného žalobce
- právní pomoc v přeshraničních sporech
- směrnice o praní špinavých peněz
Stálá zastoupení advokátních komor v Bruselu:
- Stálé zastoupení ČAK v Bruselu
- Stálé zastoupení Španělské advokátní komory v Bruselu
- Stále zastoupení francouzské Národní rady advokátních komor v Bruselu
- Stále zastoupení advokátních komor Spojeného království v Bruselu
- Stálé zastoupení advokátní komory Anglie a Walesu
- Stálé zastoupení Italské advokátní komory v Bruselu
Program HELP a kurzy Rady Evropy
Program HELP Rady Evropy (Human Rights Education for Legal Professionals) je platformou poskytující kurzy ve formě e-learningu zaměřené na lidská práva. U tohoto způsobu vzdělávání se kurzy dělí na kurzy vedené tutorem (tzv. distance learning) v národním jazyce a samostudium (self-learning) v různých jazykových mutacích, především v anglickém jazyce.
Rada Evropy spouští zdarma online školení k Evropské úmluvě ochraně lidských práv
Program HELP je zaměřen zejména na soudce, státní zástupce, advokáty a jiné právníky ze zemí Rady Evropy, kteří ve své profesi aplikují Evropskou úmluvu o lidských právech.
HELP je jedinou pan-evropskou sítí sdružující národní vzdělávací instituce soudců, státních zástupců a advokátů ze všech 47 členských států Rady Evropy poskytující vzdělávání a metodologii v oblasti lidských práv prostřednictvím e-learningové platformy.
České FACEBOOKOVÉ stránky HELP
Česká advokátní komora prostřednictvím Odboru mezinárodních vztahů s HELP úzce spolupracuje a pořádá distanční online kurzy pro české advokáty.
Zájemci o online kurzy HELP (i v českém jazyce) mohou vybírat z celé nabídky kurzů ZDE.
Mezinárodní advokátní organizace
ČAK je aktivním členem a/nebo má své zástupce v těchto hlavních mezinárodních advokátních organizacích:
Rada evropských advokátních komor (CCBE)
CCBE je mezinárodní nezisková organizace se sídlem v Bruselu zastupující přibližně 1 milion evropských advokátů prostřednictvím svých členů – advokátních komor, celkem ze 45 evropských zemí. Advokátní komory 32 zemí mají status řádných členů, komory z dalších 13 zemí pak mají status členů přidružených či pozorovatelských.
CCBE byla založena v roce 1960. Od té doby prosazuje zájmy advokátů a obhajuje právní principy, na nichž je založena demokracie a právní stát.
CCBE je uznávána jako „hlas“ advokátní profese v Evropě jak národními advokátními komorami, tak evropskými institucemi, a funguje tedy jako spojka mezi Evropskou unií na straně jedné a evropskými národními advokátními komorami na straně druhé. Zástupci CCBE se pravidelně setkávají s představiteli Evropské komise a Evropského parlamentu, se kterými řeší témata mající dopad na advokátní profesi. CCBE taktéž úzce spolupracuje s dalšími evropskými advokátními organizacemi.
ČAK je řádným členem od r. 2004 (status pozorovatelské země měla od r. 1992).
Prezidentem CCBE byl pro rok 2018 zvolen JUDr. Antonín Mokrý.
Členská základna a delegace ČAK v CCBE
Členské země (Full members): Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko
Hybridní země (Affiliate members): Velká Británie
Přidružené země (Associate members): Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
Pozorovatelské země (Observer members): Andorra, Arménie, Bosna a Herzegovina, Gruzie, Moldávie, Rusko, San Marino, Ukrajina
Delegace advokátních komor při CCBE
Delegace jednotlivých advokátních komor při CCBE se skládají z vedoucího delegace, členů delegace a informačního úředníka.
Vedoucí delegace: zodpovídá za činnost národní delegace v CCBE a je oprávněn za národní delegaci hlasovat a činit závazná rozhodnutí.
Informační úředník: působí jako kontaktní bod mezi CCBE a advokátní komorou a zároveň, v případě potřeby, komunikuje s ostatními advokátními komorami.
Advokátní komory také vybírají své zástupce, kteří působí v jednotlivých výborech a pracovních skupinách.
Delegace České advokátní komory při CCBE
Vedoucí české delegace:
JUDr. Antonín Mokrý
advokát
Členové české delegace:
JUDr. Martin Maisner, PhD., MCIArb.
advokát a místopředseda ČAK
JUDr. Petr Čáp
advokát a tajemník ČAK
JUDr. Stanislav Balík
advokát, člen Sekce pro právo EU, mezinárodní právo a mezinárodní vztahy
Mgr. Alžběta Dvořáková Recová
stálá zástupkyně ČAK v Bruselu
JUDr. Jiří Novák
advokát, člen Sekce pro právo EU, mezinárodní právo a mezinárodní vztahy
Informační úředník:
Mgr. Lenka Vojířová
email: vojirova@cak.cz
vedoucí Odboru mezinárodních vztahů ČAK
Mgr. Alžběta Dvořáková Recová
email: recova@cak.cz
stálá zástupkyně ČAK v Bruselu
Členové jednotlivých výborů a pracovních skupin
Výbor CCBE | Český zástupce |
Acces to Justice | JUDr. Eva Ropková, JUDr. Martina Doležalová |
Anti-Money Laundering | JUDr. Antonín Mokrý; Mgr. Hana Gawlasová; Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
Company Law | Mgr. Jakub Pohl |
Corporate Social Responsibility | Mgr. Kamil Blažek |
Criminal Law | Mgr. Miroslav Krutina; JUDr. Filip Seifert |
Deontology | JUDr. Petr Čáp |
Environment and Climate Change | JUDr. Petr Kališ |
EU Lawyers | Mgr. Lenka Vojířová, Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
European Convention | Mgr. Miroslav Krutina; Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
European Private Law | Mgr. Kamil Blažek |
European Transparency Register | --- |
Family and Succession Law | --- |
Future of Legal Profession and Legal Services | Mgr. Alžběta Dvořáková Recová; JUDr. Jiří Novák; Mgr. Karol Laco |
Human Rights | JUDr. Stanislav Balík; Mgr. Lenka Vojířová |
Insurance | --- |
International Legal Services | Mgr. Kamil Blažek |
IT Law | JUDr. Jiří Novák (Chair); JUDr. Martin Maisner |
Migration | --- |
PECO | JUDr. Stanislav Balík |
Patents | --- |
Permanent Delegation to the Court of Justice and the General Court and the EFTA Court | Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
Permanent Delegation to the European Court of Human Rights | JUDr. Jiří Kmec; Mgr. Lenka Vojířová |
Quality | Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
Statutes Review | --- |
Surveillance | JUDr. Jiří Novák; Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
Tax | JUDr. Monika Novotná; Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
Training | Mgr. Lenka Vojířová |
Young Lawyers Committee | JUDr. Eva Indruchová; Mgr. Alžběta Dvořáková Recová |
ERA (Academy of European Law)
nadace, založená z iniciativy Evropského parlamentu v roce 1992 jako veřejnoprávní subjekt, na jehož financování se vedle Evropské komise a spolkové země Porýní-Vestfálsko podílejí např. ty evropské státy, které se postupně staly jejími členy (patrony). ERA poskytuje především kontinuální profesní a praktické vzdělávání v evropském právu a zároveň, díky koncentraci množství expertů a zkušeností, je schopna vlastního výzkumu v této oblasti. Sídlem Akademie je německý Trevír, nicméně již od roku 1998 má ERA pobočku i v Bruselu.
Hlavní cílovou skupinou vzdělávacích akcí pořádaných ERA jsou právní praktici, zejména advokáti a soudci, ale i podnikoví právníci, státní zástupci a notáři. Potřebám těchto profesí, které tvoří základ fungujících justičních systémů, jsou každoročně nově přizpůsobována témata akcí ERA. Ty jsou jednak plánované, jednak jsou pořádané na vyžádání různých profesí a institucí.
ERA a ČAK
Počátky spolupráce ERA s Českou advokátní komorou (ČAK) započaly již záhy po vzniku Akademie. Od této doby ERA pravidelně ve spolupráci s ČAK pořádá společné semináře, a to nejméně jednou, někdy i dvakrát ročně. Témata byla v minulosti různorodá, např. mezinárodní právo rodinné, evropské trestní právo či problematika hospodářské soutěže. V roce 2008 ERA a ČAK své vztahy zformalizovaly a uzavřely Dohodu o spolupráci ustavující mj. 25% slevu pro české advokáty a advokátní koncipienty na vzdělávací akce ERA. Dohoda se však každoročně musela obnovovat. V roce 2013 byla dále podepsána Dohoda o spolupráci mezi ČAK a ERA při organizaci seminářů k evropskému právu pro české advokáty.
V únoru 2014 byla podepsána smlouva mezi ERA a ČAK, která nahrazuje výše uvedené dohody a jež bude automaticky prodlužována každý rok. Ve smlouvě je nadále zachováno mimořádné oprávnění pro české advokáty a advokátní koncipienty uplatnit slevu ve výši 25 % z účastnických poplatků na vzdělávací akce ERA. Slevu může však uplatnit pouze advokát nebo advokátní koncipient, který v přihlášce výslovně uvede, že je členem ČAK.
Společný seminář ČAK a ERA na téma "Počítačová forenzika v soudním řízení" (AD 3/2020)
Společný seminář ČAK a ERA na téma "Legislativa EU v oblasti rovnosti žen a mužů" (9/2019)
Společný seminář ČAK a ERA, tenktokrát na téma "Listina základních práv EU v praxi" (BA 6/2016)
Sleva 25 % pro advokáty a advokátní koncipienty
Slevu je nezbytné nárokovat již při přihlašování se na seminář (jinou vzdělávací akci) ERA.
K získání slevy použijte kód CzechBarERA.
V přihlášce uveďte mimo jiné i skutečnost, že jste advokátem nebo advokátním koncipientem registrovaným u České advokátní komory, nejlépe citujte i své evidenční číslo, pod nímž jste zapsáni v příslušném seznamu u ČAK. Pokud již z přihlášky nebude patrné Vaše členství v ČAK, nebude Vám sleva přiznána. Informaci o této slevě pro české advokáty a advokátní koncipienty nenaleznete na webu ERA, není zanesena do Obecných smluvních podmínek ERA. Sleva je totiž poskytována výlučně českému advokátnímu stavu na základě exkluzivní smlouvy.
Kontaktní osoba v ERA
Jaroslav OPRAVIL
e-mail: JOpravil@era.int
telefon: +49 651 93737 841
Vzdělávací materiály k problematice řízení před Soudním dvorem EU, které vznikly jako výstupy projektu Litigating EU Law, najdete ZDE.
Mezinárodní advokátní komora (IBA)
IBA byla založena v roce 1947 a je největší globální organizací sdružující individuální advokáty a zástupce dalších právnických profesí (podnikové právníky, soudce, akademiky a další) a advokátní komory. Aktuálně sdružuje cca 80 000 individuálních členů a přes 190 advokátních komor ve více než 160 zemích světa.
Mezi základní cíle IBA patří prosazovat a umožňovat výměnu informací mezi profesními organizacemi právníků na celém světě, podporovat nezávislost justice a právo advokátů na to, aby mohli svoji profesi vykonávat bez ovlivňování ze strany státu, prosazovat dodržování lidských práv a chránit příslušníky právnických profesí proti zásahům do jejich lidských práv. Těchto cílů IBA dosahuje svými aktivitami, které lze rozdělit do tří oblastí:
-
-
- poskytování služeb individuálním členům prostřednictvím divizí a výborů,
- podpora činností advokátních komor, zejména komor v rozvíjejících se zemích,
- podpora lidských práv advokátů.
-
IBA má svou kancelář v Londýně, a dále v Soulu (pro Asii), v Sao Paulu (pro Latinskou Ameriku), ve Washingtonu (pro Severní Ameriku) a v Haagu (při Mezinárodním trestním soudu). Prezidentem IBA byl na dvouleté funkční období (2017 - 2018) zvolen JUDr. Martin Šolc.
Zástupci ČAK v IBA jsou JUDr. Dagmar Dubecká a JUDr. Robert Němec LL.M.
Mezinárodní unie advokátů (UIA)
UIA existuje od r. 1927 a má sídlo v Paříži. Prostřednictvím jak kolektivních členů (advokátních komor, federací a asociací), tak individuálních členů (advokátů) sdružuje v současné době okolo 2 milionů advokátů z více než 120 zemí světa.
UIA je otevřená všem advokátům, nicméně členy jsou i jiní právníci – soudci, studenti práv, pedagogové apod.
Členové UIA se široce věnují právním otázkám, a proto může UIA prostřednictvím svých pracovních komisí a skupin iniciovat diskuze na nejvyšších úrovních, stejně jako přijímat rezoluce k aktuálním problémům, kterým čelí advokáti na celém světě.
UIA organizuje v průběhu celého roku na různých místech světa semináře, výukové programy a další akce, které slouží k celoživotnímu vzdělávání. Akce, které UIA organizuje, umožňuje rovněž účastníkům potkávat se s kolegy a navazovat obchodní vztahy.
Prostřednictvím lobbování a zastupování UIA také hájí advokáty, na které je vyvíjen nezákonný nátlak nebo čelí vyhrožování. V posledních letech např. UIA podrobně sledovala případy v Saúdské Arábii, Bělorusku, Kongu, Sýrii, Tunisu a Turecku. UIA rovněž pravidelně vystupuje proti překážkám, které brání řádnému fungování justičního systému a zákonně ustanovených advokátních komor.
Zástupcem ČAK v UIA je dr. iur. Erwin Hanslík.
Mezinárodní asociace mladých právníků (AIJA)
AIJA je jedinou celosvětovou organizací pro advokáty a právníky do 45 let. Sídlí v Bruselu. a sdružuje přes 4000 individuálních členů a 60 kolektivních členů z 90 různých zemí.
Hlavní úlohou organizace AIJA, a to od jejího založení v r. 1962, je podporovat na mezinárodní úrovni přátelství a spolupráci mezi mladými právníky. AIJA organizuje v průběhu roku mnoho seminářů, kurzů a kongresů, nejvýznamnější pak bývá tzv. výroční kongres AIJA. V roce 2014 skupina mladých českých advokátů - dobrovolníků uspořádala 52. výroční kongres v Praze.
Národní zástupkyní v AIJA je Mgr. Karolína Křešová.
Evropská federace advokátních komor (FBE)
FBE je nezisková organizace, která sdružuje advokátní komory členských států Rady Evropy se sídlem ve Štrasburku.
Popud k jejímu vzniku daly zejména francouzské advokátní komory a další významné evropské advokátní komory, které v r. 1986 založily Konferenci ústředních advokátních komor, jejímž nástupcem se v r. 1992 stala FBE. Jejími členy jsou regionální nebo národní advokátní komory, individuální členství však neexistuje.
V současné době FBE sdružuje cca 250 advokátních komor, reprezentujících přibližně 800 000 advokátů.
Cílem FBE je spojovat advokátní komory členských států Rady Evropy a vytvářet v tomto rámci společné struktury, komunikovat a spolupracovat v euroregionu advokátní profese s Radou Evropy a mezinárodními advokátními organizacemi.
Dalším cílem je zastupování profese advokáta u evropských institucí, zejména u Rady Evropy a jejích orgánů. Proto FBE vytváří stálé vazby mezi komorami členských států Rady Evropy a pořádá pravidelně jejich setkání.
Zástupcem ČAK v FBE je JUDr. Lenka Vidovičová.
Evropská trestní advokátní komora (ECBA)
ECBA sdružuje advokáty zabývající se obhajobou v trestním řízení z více než 35 evropských států. Hájí jejich zájmy na půdě orgánů EU v průběhu legislativního procesu, je zapojena do řady odborných projektů a dvakrát ročně pořádá konference o aktuálních trestněprávních otázkách.
Hlavním cílem ECBA je být lídrem nezávislých advokátů - obhájců, a to při prosazování základních práv osob v trestním řízení, osob podezřelých, obviněných a odsouzených. ECBA byla založena v r. 1997 a sídlo má v Londýně.
Zástupcem ČAK v ECBA je Mgr. Miroslav Krutina.
Zahraniční advokátní komory
ALBÁNIE
Doma kombetare e avokateve te shqiperise
Murat Toptani
Business center "EUROCOL"
AL-1000 TIRANE
Tel. +355 04 (2) 251876
E-mail: info@dhka.org.al
Website: dhka.org.al
ARMÉNIE
Chamber of Advocates of the Republic of Armenia
7-2 Zakyan Street
AM-0010 YEREVAN
Tel. +374 10600701
Fax +374 10600703
E-mail: info@advocates.am
Website: www.advocates.am
BELGIE
L’Ordre des barreaux francophones et germanophone de belgique
Rue Haute, 139 bte 20
BE-1000 BRUXELLES
Tel. +32 26482098
Fax +32 26481167
E-mail: info@avocats.be
Website: www.avocats.be
Orde van Vlaamse Balies
Staatsbladsstraar 8
BE-1000 BRUSSEL
Tel. +32 22275470
Fax +32 22275479
E-mail: info@advocaat.be
Website: www.advocaat.be
BOSNA A HERCEGOVINA
Advokatska-odvjetnička komora Federacije Bosni i Hercegovini
Obala Kulina Bana 6
BA-71000 SARAJEVO
Tel. +387 33261090
Fax +387 33209976
E-mail: adkomfbh@bih.net.ba
Website: www.advokomfbih.ba
BULHARSKO
Supreme Bar Council
Kalojan str. N°1-a
BG-1000 SOFIA
Tel. +359 29875513
Fax +359 29876514
E-mail: arch@vas.bg
Website: www.vas.lex.bg
ČÍNA
China Law Society
No. 63, Bing Ma Si Hutong
Xicheng District
CN-Beijing 100034
Tel. +86 106650410
E-mail: clsmail@chinalaw.org.cn
Website: www.chinalaw.org.cn
The Law Society of Hong Kong
3/F Wing On House
71 Des Voeux Road Central
Hong Kong
DX-009100 Central 1
Tel. +852 28460500
Fax +852 28450387
E-mail: sg@hklawsoc.org.hk
Website: www.hklawsoc.org.hk
ČERNÁ HORA
Advokatska komora Crne Gore
Bratrstva i jedinstva 7
ME-81000 PODGORICA
Tel. +382 20602805
Fax +382 20602807
E-mail: advkomora@t-com.me
Website: www.advokatskakomora.me
DÁNSKO
Det Danske Advokatsamfund
Kronprinsessgade 28
DK-1306 KØBENHAVN K
Tel. +45 33969798
Fax +45 33369750
E-mail: postkasse@advokatsamfundet.dk
Website: www.advokatsamfundet.dk
ESTONSKO
Eesti Advokatuur
Rävala pst 3
EE-10143 TALLINN
Tel. +372 6620665
E-mail: advokatuur@advokatuur.ee
Website: www.advokatuur.ee
FINSKO
Suomen Asianajajaliitto
Simonkatu 12 B 16
FI-00101 HELSINKI
Tel. +358 96866120
E-mail: info@asianajajaliitto.fi
Website: www.asianajajaliitto.fi
FRANCIE
Barreau de Paris
4, Boulevard du Palais CS 80420
FR-75053 PARIS CEDEX 01
Tel. +33 0180271920
Fax +33 144072674
E-mail: accueil_palais@avocatparis.org
Website: www.avocatparis.org
Conférence des Bâtonniers
12, Place Dauphine
FR-750001 PARIS
Tel. +33 144419910
Fax +33 143251269
E-mail: conference@conferencedesbatonniers.com
Website: www.conferencedesbatonniers.com
Conseil National des Barreaux
180 boulevard Haussmann
FR-75008 PARIS
Tel. +33 153308560
Fax +33 153308561
E -mail: cnb@cnb.avocat.fr
Website: www.cnb.avocat.fr
Association française des Avocats Conseils d'Entreprise
23, rue Lavoisier
FR-75008 PARIS
Tel. +33 147663007
E-mail: ace@avocats-conseils.com
Website: www.avocats-conseils.org
Confédération Nationale des Avocats
97 Boulevard Malesherbes
FR-75008 PARIS
Tél. +33 156811619
E-mail: cna@cna-avocats.fr
Website: www.cna-avocats.fr
Le Syndicat des Avocats de France
34, rue St-Lazare
FR-75009 PARIS
Tel. +33 142820126
E-mail: contact@lesaf.org
Website: www.lesaf.org
MAKEDONIE
Macedonian Bar Association
St. Dame Gruev No.3
MK-1000 SKOPJE
Tel. +389 23212452
Fax +389 23165409
E-mail: lawyermk@mba.org.mk
Website: www.mba.org.mk
GRUZIE
P.L.E. (Public Law Entity) Georgian Bar Association
Dzmebi Zubalashvilebi Str. N8
GE-TBILISI
Tel. +995 322987878
E-mail: info@gba.ge
Website: www.gba.ge
CHORVATSKO
Hrvatska odvjetnička komora
Koturaška 53/II
HR-10000 ZAGREB
Tel. +385 16165200
Fax +385 16170838
E-mail: hok-cba@hok-cba.hr
Website: www.hok-cba.hr
IRSKO
Bar Council of Ireland
Law Library
The Four Courts
Inns Quay
IE-DUBLIN 7
Tel. +353 18175000
E-mail: thebarofireland@lawlibrary.ie
Website: www.lawlibrary.ie
Law Society of Ireland
Blackhall Place
IE-DUBLIN 7
Tel. +353 16724800
Fax +353 16724801
E-mail: general@lawsociety.ie
Website: www.lawsociety.ie
ISLAND
Lögmannafélag Íslands
Álftamýri 9
IS-108 REYKJAVÍK
Tel. +354 5685620
E-mail: lmfi@lmfi.is
Website: www.lmfi.is
ITÁLIE
Consiglio Nazionale Forense
Via del Governo Vecchio, 3
IT-00186 ROMA
Tel. +39 06977488
E-mail: urp@consiglionazionaleforense.it
Website: www.consiglionazionaleforense.it
IZRAEL
Israel Bar Association
10 Daniel Frish St.
IL-64731 TEL AVIV
Tel. +972 36362200
E-mail: vaadmerkazi@israelbar.org.il
Website: www.israelbar.org.il
JAPONSKO
Japan Federation of Bar Associations
1-1-3 Kasumigaseki, Chyioda-ku
JP-Tokyo 100-0013
Tel. +81 335812201
Fax. +82 335810865
Website: www.nichibenren.or.jp
JIŽNÍ KOREA
Korean Bar Association
18F, 124, Teheran-ro, Gangnam-gu
KR-Seoul, 06234
Tel. +82 234764000
Fax +82 234764008
Email: international@koreanbar.or.kr
Website: www.koreanbar.or.kr
KYPR
Cyprus Bar Association
11 Florinis, off. 101
1st Floor
CY-1065 NICOSIA
Tel. +357 22873300
Fax +357 22873013
E-mail: cybar@cytanet.com.cy
Website: www.cyprusbarassociation.org
LICHTENŠTEJNSKO
Liechtensteinische Rechtsanwltskammer
Heiligkreuz 43
FL-9490 VADUZ
Tel. +423 2329932
Fax +423 2329933
E-mail: info@rak.li
Website: www.lirak.li
LITVA
Lithuanian Bar Association
Tilto g. 17
LT-01101 Vilnius
Tel. +370 52624546
E-mail: la@advokatura.lt
Website: www.advoco.lt
LOTYŠSKO
Latvian Council of Sworn Advocates
Elizabetes Street 63-1
LV-1050 RIGA
Tel. +371 67358487
Fax +371 67358488
E-mail: padome@advokatura.lv
Website: www.advokatura.lv
LUCEMBURSKO
Le Barreau de Luxembourg
2A, Boulevard Joseph II
LU-1840 LUXEMBOURG
Tél. +352 4672721
Fax +352 225646
E-mail: info@barreau.lu
Website: www.barreau.lu
MAĎARSKO
Magyar Ügyvédi Kamara
Szalay utca 7
HU-1055 BUDAPEST
Tel. +36 13119800
Fax +36 13117867
E-mail: muk@muknet.hu
Website: www.magyarugyvedikamara.hu
MALTA
The Chamber of Advocates
Courts of Justice
Republic Street
MT-2000 VALLETTA
Tel. +356 21248601
E-mail: info@avukati.org
Website: www.avukati.org
MOLDAVSKO
Baroul Avocatilor din Republica Moldova
str. Bucuresti, 46
MD-2012 Chisinau
Tel. +373 22226152
E-mail: uniunea.avocatilor.rm@gmail.com
Website: www.avocatul.md
NĚMECKO
Bundesrechtsanwaltskammer
Littenstraße 9
DE-10179 BERLIN
Tel. +49 302849390
Fax +49 3028493911
E-mail: zentrale@brak.de
Website: www.brak.de
Deutscher Anwaltverein e.V.
Littenstraße 11
D-10179 BERLIN
Tel. +49 307261520
Fax +49 30726152190
E-mail: dav@anwaltverein.de
Website: www.anwaltverein.de
NIZOZEMSKO
Nederlandse Orde van Advocaten
P.O. Box 30851
NL-2500 GW DEN HAAG
Tel. +31 703353535
E-mail: info@advocatenorde.nl
Website: www.advocatenorde.nl
NORSKO
Advokatforeningen
Juristen Hus
Kristian Augusts gate 9
NO-0164 OSLO
Tel. +47 22035050
E-mail: post@advokatforeningen.no
Website: www.advokatforeningen.no
POLSKO
Naczelna Rada Adwokacka
ul. Świętojerska 16
PL-00-202 WARSZAWA
Tel. +48 225052500
Fax +48 225052508
E-mail: nra@nra.pl
Website: www.adwokatura.pl
Krajowa Izba Radców Prawnych
Aleje Ujazdowskie 18 lok. 4
PL-00-478 WARSZAWA
Tel. +48 226220588
E-mail: kirp@kirp.pl
Website: www.kirp.pl
PORTUGALSKO
Ordem dos Advogados
Lg S Domingos 14 - 1°
PT-1169-060 LISBOA
Tel. +351 218823550
Fax +351 218862403
E-mail: cons.geral@cg.oa.pt
Website: www.oa.pt
RAKOUSKO
Österreischischer Rechtsanwaltskammertag
Wollzeile 1-3
AT-1010 WIEN
Tel. +43 153512750
Fax +43 1535127513
E-mail: rechtsanwaelte@oerak.at
Website: www.rechtsanwaelte.at
RUMUNSKO
Uniunea Natională a Barourilor Din România
Palatul de Justiţie
Splaiul Independenţei nr. 5, Sector 5
RO-050091 BUCUREŞTI
Tel. +40 213134875
E-mail: unbr@unbr.ro
Website: www.unbr.ro
RUSKO
Federal Chamber of Lawyers of Russian Federation
Sivcev Vrazhek 43
RU-119002 Moscow
Tel. + 007 84957872835
Fax + 007 84957872836
E-mail: mail@fparf.ru
Website: www.fparf.ru
Chamber of Lawyers of Moscow
Sivcev Vrazhek 43
RU-119002 Moscow
Tel. + 007 4992412020
E-mail: info@advokatymoscow.ru
Website: www.advokatymoscow.ru
ŘECKO
Athens Bar Association
60 Academias Street
GR-106 79 ATHINAI
Tel. +30 21033981023
Fax +30 2103610537
E-mail: info@dsa.gr
Website: www.dsa.gr
SLOVENSKO
Slovenská Advokátska Komora
Kolárska 4
SK-813 42 BRATISLAVA
Tel. +421 220422742
E-mail: office@sak.sk
Website: www.sak.sk
SLOVINSKO
Odvetniška Zbornica Slovenije
Slovenska c. 58
SI-1000 LJUBLJANA
Tel. +386 13003420
Fax +386 13003432
E-mail: info@odv-zb.si
Website: www.odv-zb.si
SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
Anglie a Wales
The Law Society of England and Wales
The Law Society's Hall
113 Chancery Lane
UK-LONDON WC2A 1PL
Tel. +44 2072421222
Fax +44 2078310344
E-mail: international@lawsociety.org.uk
Website: www.lawsociety.org.uk
The Bar Council
289-293 High Holborn
UK-LONDON WC1V 7HZ
Tel. +44 2072420082
E-mail: ContactUs@BarCouncil.org.uk
Website: www.barcouncil.org.uk
Severní Irsko
The Law Society of Northern Ireland
96 Victoria Street
UK-BELFAST BT1 3GN
Tel. +44 2890231614
Fax +44 2890232606
E-mail: info@lawsoc-ni.org
Website: www.lawsoc-ni.org
General Council of the Bar of Northern Ireland
Chichester Street 91
UK-BELFAST BT1 3JQ
Tel. +44 2890241523
E-mail: chief.executive@barcouncil-ni.org.uk
Website: www.barlibrary.com
Skotsko
The Law Society of Scotland
Atria One, 144 Morrison Street
UK-EDINBURGH EH3 8EX
Tel. +44 1312267411
Fax +44 1312252934
E-mail: lawscot@lawscot.org.uk
Website: www.lawscot.org.uk
Faculty of Advocates
Parliament House
UK-EDINBURGH EH1 1RF
Tel. +44 1312265071
E-mail: info@advocates.org.uk
Website: www.advocates.org.uk
SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
American Bar Association
Chicago Headquarters
321 North Clark Street
US, Chicago, IL 60654
Tel. +1 3129885000
E-mail: Service@americanbar.org
Website: www.americanbar.org
SRBSKO
Advokatska komora Srbije
Dečanska 13/III
RS-11000 BEOGRAD
Tel. +381 11/32-39-072
Fax +381 11/32-32-203
E-mail: a.k.srbije@gmail.com
Website: www.aks.org.rs
ŠPANĚLSKO
Consejo General de la Abogacía Española
Paseo de Recoletos 13
ES-28004 MADRID
Tel. +34 915232593
Fax +34 915327836
E-mail: información@abogacia.es
Website: www.abogacia.es
ŠVÉDSKO
Sveriges Advokatsamfund
Box 27321
SE-102 54 STOCKHOLM
Tel. +46 84590300
Fax +46 86600779
E-mail: info@advokatsamfundet.se
Website: www.advokatsamfundet.se
ŠVÝCARSKO
Schweizerischer Anwaltsverband
Postfach 8321
Marktgasse 4
CH-3001 Bern
Tel. +41 313130606
Fax +41 313130616
E-mail: info@sav-fsa.ch
Website: www.sav-fsa.ch
TCHAI-WAN
Taipei Bar Association
9F, No 7, Sec. 1 Rooswelt Rd.
TW-Taipei, R.O.C
Tel. +886 223515071
E-mail: tbax@ms17.hinet.net
Website: www.tba.org.tw
TURECKO
TÜRKiYE BAROLAR BiRLiGi
Oguzlar Mahallesi Baris Manco Caddesi Av. Özdemir
Özok Sokak No: 8
TR-06520 Balgat – ANKARA
Tel +90 3122925900
Fax +90 3122863100
E-mail: barobirlik@barobirlik.org.tr
Website: www.barobirlik.org.tr
UKRAJINA
Ukrainian National Bar Association
Borysoglibska Street, house 3, 5th floor
UA-04070 KIEV
Tel. +380 44 3927371
Fax +380 44 3927370
E-mail: info@unba.org.ua
Website: unba.org.ua
FAQ (často kladené dotazy)
Aktuality z EU
2023
2022
Archiv