Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Spor o mlčenlivost advokátů: stát by mohl zneužít vyžadovaná data

Vydáno dne: 08.01.2021

Hospodářské noviny, str 6, ihned.cz, Marek Pokorný


Kdo platí advokátovi za služby, není natolik citlivý údaj, aby jeho jméno mohl advokát zatajit před finanční správou. Městský soud v Praze takto rozhodl ve sporu mezi advokátní kanceláří PRK Partners a Odvolacím finančním ředitelstvím. PRK Partners nesouhlasí a proto podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Advokátní kancelář, v jejímž čele stojí místopředseda České advokátní komory Robert Němec, na jaře 2016 odmítla – s odkazem na advokátní tajemství – podat kontrolní hlášení, dokument významný pro daňový úřad. Zdůvodnila to tím, že advokáti nesmí sami nikomu sdělit ani to, koho zastupují...
...Spor považuje za závažný i Česká advokátní komora. Do kasačního řízení se přihlásila jako vedlejší účastník. ´Projednávaná věc řeší otázky, jež mohou mít vliv na výklad jedné ze základních profesních hodnot advokacie, povinnost mlčenlivosti,´ říká mluvčí stavovské komory Iva Chaloupková" píší Hospodářské noviny. 
 

Stát je zavalen žádostmi o odškodnění

Vydáno dne: 07.01.2021

E15, str. 2, NGUYEN Thuong Ly

E 15 informuje, že ministerstva vnitra a zdravotnictví ke konci roku evidovaly 641 žádostí o náhradu škody a ušlý zisk dohromady za 9,2 miliardy korun. Lidé a firmy požadují odškodnění za opatření, která vláda loni během dvou nouzových stavů vyhlásila v boji proti pandemii koronaviru.

Ministerstvo vnitra kvůli tomu najalo externí advokáty. Zakázku, jejíž hodnotu vnitro vyčíslilo na 24,7 milionu Kč bez DPH, získaly ke konci roku advokátní kanceláře Becker & Poliakoff, Bureš & Bureš, Deloitte Legal, Havel & Partners, JUDr. Daniel Volák a Mgr. Libor Hubáček.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi