Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Soudy s nemocnicemi jsou lukrativní. Pro pacienty i právníky

Pacienti se přestali bát soudit s nemocnicemi, když je poškodil chybný postup ošetřujících lékařů. Pro advokáty jsou podobné soudní spory více než zajímavé, protože mohou žádat i procenta z vysouzené odškodné částky. Nemocnice si stěžují na prodražování pojistného.

Poškodili vás v nemocnici? Jděte se soudit! Zatím rekordní podaná žaloba byla na odškodné ve výši 35 milionů korun, ale nemocnice se s poškozeným pacientem raději dohodla mimosoudně. Není divu, nejvyšší u soudu prohraná částka dělá osmnáct milionů korun a pro nemocnici v Sokolově to byl takový zásah do rozpočtu, že musel vypomoci krajský úřad.

Pacientů odhodlaných se soudit přibývá. "Nejde o peníze, vůbec ne. To, co lékař provedl, byl ale tak velký zásah do mého života, že nad tím nešlo mávnout rukou. To není, jako když vám někdo vytrhne omylem špatný zub. Já přišla o možnost mít děti, v devětadvaceti jsem se ocitla v přechodu a do smrti musím brát léky," popisuje Petra, jedna z pacientek, která se už deset let soudí s lékařem. Konec je sice v nedohlednu, ale pro Petru je zadostiučinění natolik důležité, že to nehodlá vzdát.           Jak Václav Rokos vysoudil na lékařích 18 milionů   Čtěte v pondělí, 11. 6.               MF DNES v počítači          MF DNES pro iPad a iPhone

Stejně odhodlaný je Jiří, který bojuje už tři roky kvůli tomu, jak umírala jeho máma. "Nedělám si iluzi, že tím nemocnici napravíme. Ani že vysoudíme nějaké peníze. Po pravdě, ani nevím, o kolik se soudíme, ale když to tak spočítám, i kdybychom vyhráli, asi nula od nuly pojde. Už dnes jsme totiž investovali do sporu dobrých 60 tisíc korun," říká syn ženy, která za zvláštních okolností zemřela a možná nemusela.

Fakt, že se pacienti přestali bát soudit se svými lékaři, má několik důsledků. Zvyšují se vysouzené částky a z toho plyne mimo jiné to, že se právníkům stále vyplatí zabývat se tímto typem žalob. Přispěl k tomu i fakt, že advokátní komora povolila před několika lety žádat coby odměnu procenta z vysouzené částky. Takže právníci mají motivaci dosáhnout co nejvyššího odškodného.

"Takzvaná podílová odměna je běžná v celé Evropě, v našem kodexu je od roku 2005. Musí být přiměřená, běžně do čtvrtiny z celkově vysouzené sumy. A je to nařízení, které jde vstříc především klientům, protože u některých druhů kauz by si lidé třeba ani nemohli advokáta dovolit. Ale pokud on věří, že je nárok hodně silný, může se věci chopit s vyhlídkou na podíl na odškodném," tvrdí mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Své o tom ví i příjemce zatím nejvyšší kompenzace (18 milionů korun) Václav Rokos. "Právníkům jsme dali dva miliony," říká věcně. S tím, jak přibývá prohraných sporů, je pro nemocnice stále méně výhodné pojištění proti chybám lékařů, jež poškodí pacienty. "Nemocnice si nejčastěji sjednávají pojistné smlouvy s limitem plnění 10 až 20 milionů korun," říká Jan Marek z České pojišťovny. Není však výjimkou, když nemocnice (jako třeba Všeobecná fakultní v Praze) platí ročně bezmála deset milionů korun na pojistném, ačkoli limit plnění není zase o tolik vyšší.

"Zvažovali jsme i navýšení limitů, ale to by se samozřejmě odrazilo v ceně pojištění a náklady jsou opravdu velmi vysoké, pohybují se v milionech korun za rok," říká mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Už teď je však jisté, že většině nemocnic se pojistky prodraží. Od dubna musí povinně evidovat všechny soudní spory a platí jednoduché pravidlo: čím víc jich nemocnice prohrála, tím víc platí na pojistném.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi