Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti si už taláry objednali

Kdo to nestihl do konce roku, připlatí si za oblečení jednou tolik. U soudu se v talárech objeví od června

PRAHA Někteří čeští advokáti mají za sebou možná ještě pernější vánoční pochůzky než v minulých letech. Aby splnili stavovský předpis, do konce roku 2010 si museli v módních obchodech objednat taláry. „K poslednímu dni loňského roku evidujeme 3755 zakázek,“ popisuje Jan Vácha, finanční ředitel oděvní společnosti Blažek, která soutěž na dodávky profesních uniforem loni vyhrála.

Několik stovek českých právníků a koncipientů ale termín nestihlo. Vystavují se tak riziku, že k prvnímu červnu, kdy už musí do soudní síně v taláru, jej nebudou mít.

Jediná možnost, jak si oblek pořídit včas, je nyní zaplacení příplatku za jeho expresní výrobu. A nejde přitom o přehlédnutelnou položku. Luxusnější varianta taláru za devět tisíc je rázem dražší o osm tisíc korun. Advokátní komora však počítá i s možností, že do letošního června nebudou mít všichni její členové oblek k dispozici. „Proto jsme u oděvní společnosti objednali pro každý soud tři erární taláry,“ vysvětluje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Výroba ještě nezačala I přes toto gesto osloveným právníkům vadí, že na taláry nezískají žádný příspěvek. „Naše kancelář to například udělala tak, že objednala několik uniforem, které si budeme vzájemně půjčovat,“ přibližuje možné řešení osmadvacetiletá koncipientka Martina z Ostravy.

Firma Blažek zatím s šitím nezačala. „Jsme ve fázi objednávání materiálu do výroby,“ vysvětluje Vácha. Prý museli nejdříve zjistit, kolik zájemců si skutečně o talár požádá. Komora sice sdružuje 9200 aktivních advokátů, povinnost se ale vztahuje jen na trestní řízení a jednání u nejvyšších soudních orgánů. Podle odhadů je v Česku čtyři tisíce takových specialistů a nyní tedy i nových potenciálních zákazníků firmy Blažek.

Nosit talár přikázali poslanci v zákonu z roku 2009. Advokáti se tak přidají k soudcům a státním zástupcům. Na výběr mají ze dvou variant uniformy. Obě jsou unisexové, luxusnější typ pořídí za necelých devět tisíc, levnější jsou k dostání za pět a půl tisíce korun.

Stejně jako s návrhem, tak i dodávkami vyhrála ve výběrovém řízení pražská oděvní značka Blažek. Proti zavedení této povinnosti nejhlasitěji protestoval olomoucký advokát Ivo Šotek. Ústavní soud však loni v lednu výtky z formálních důvodů neuznal.

Čeští advokáti nosili taláry od roku 1904, po roce 1948 je ale komunisté zrušili. Jedním z důvodů bylo i zlidovění soudnictví.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi