Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Šaty dělají advokáta

Více než šedesát let uplynulo od chvíle, kdy z českých soudních síní spolu s úctou ke spravedlnosti zmizely i advokátské taláry. Od 1. června příštího roku se zase vrátí.
(Taláry, samozřejmě.)

V modelové dílně oděvní firmy Blažek Praha sedí osm bystrých mozků. Osm párů šikovných rukou mají složeno na prsou a přemýšlejí.

Připravují zakázku nejvyšší priority – prototyp taláru pro Českou advokátní komoru. Nápady, které se jim rojí v hlavách, přetvářejí do prvních návrhů. Koumají, jak pojmout střih i kombinaci barev.
Přemýšlejí, jak docílit, aby talár lahodil oku a zároveň byl funkční.

Inspirace v cizině i historii

Tak to u Blažka vypadalo na začátku letošního roku. Dnes již je o designu, střihu, barvě i materiálu rozhodnuto a schyluje se k výrobě. Firma vyhrála obě výběrová řízení advokátní komory; nejprve soutěž na podobu talárů, posléze i na jejich výrobu.
„Tvorba takového typu oděvu je zdlouhavý a poměrně náročný proces,“ vysvětluje majitel značky Ladislav Blažek. Modelování, střih a zhotovení soutěžního vzorku si dělala společnost sama, ale jeho design vytvořila návrhářka Magdalena Jarešová z břeclavského Design studia Jinak. První podobu nakreslila ručně. „Tyto kresby slouží jako pracovní verze, do které se stále vstupuje, překresluje a doplňuje.
Zaznamenávám všechny možné varianty a obměny, a ty se potom selektují až do výsledného návrhu,“ popisuje svůj postup návrhářka.
Inspirovala se vzhledem současných talárů zahraničních i někdejších tuzemských, stejně jako oděvy podobného zaměření.
„Talár jsem postavila na jednoduchých liniích a kombinaci materiálů stejného odstínu, ale jiné povrchové úpravy. Tím se dosáhlo zajímavého efektu. Vše je navíc doplněno nadčasovými zdobnými prvky,“ říká Jarešová.

Reprezentativní i funkční

Každý pořádný krejčí vám potvrdí, že s taláry to není jen tak. Musejí být důstojné, ale také praktické; neměly by být jen na okrasu, ovšem rozhodně nesmějí připomínat montérky. Proto se vybíral takový materiál, který dobře vypadá, není příliš náročný na údržbu, je odolný a nemačká se. Tyto alchymistické požadavky našli tvůrci v nanotextilii, odlehčené směsi vlny s elastickým vláknem a nano úpravou. „Zajišťuje odolnost proti ušpinění a potřísnění tekutinou, jež se do látky nevpíjí, ale sklouzne z oděvu ve formě kapek. Velkou výhodou taláru bude i jeho snadná údržba, lze jej prát v pračce,“ tvrdí Blažek.
Na výběr budou mít advokáti dva typy. Oba jsou tmavě modré, ale ten luxusnější – a také podstatně dražší – je vyroben z velmi kvalitní vlněné tkaniny Super 110’S od renomovaného výrobce Vitale Barberis z italského Pratrivera. Vyrábět se bude pět výškových skupin a v každé sedm velikostí, takže by se do talárů měli vejít od hobitů až po dlouhá bidla úplně všichni.

Výroba na Slovensku

Během navrhování se také zvažovalo, zda neudělat různé varianty pro dámy a pro pány. Nakonec se však tato možnost zavrhla. „Cílem jednotného stavovského oděvu je totiž posilovat respekt k příslušníkům advokátního stavu a tím přispívat ke zvyšování hodnot advokacie. Dle našeho uvážení s tím nejlépe koresponduje unisex design,“ vysvětluje Blažek.
Nic už tedy nebrání tomu, aby se taláry začaly vyrábět, o což se postará už osvědčený partner na Slovensku. Ještě než se však pustí stroje a lidé do díla, budou si advokáti taláry objednávat; buď osobně v některé ze značkových prodejen, nebo přes internet či prostřednictvím stavovského časopisu advokacie. Česká advokátní komora se snažila společně s firmou Blažek připravit takový systém obstarávání talárů, aby advokáty co nejméně zatížil a nekomplikoval jim výkon praxe. Čas na objednání mají advokáti od 20. září do konce roku. Pokud se zpozdí, čeká je příplatek. I když jim nošení těchto obleků nařizuje zákon, musí si je hradit ze svého.
„Budou si je objednávat individuálně přímo u naší společnosti,“ říká Blažek. Na dodávku vrchové tkaniny, výrobu talárů a jejich distribuci bude jeho firma mít od ledna do konce května příštího roku. Od června pak uvidíme, jak nové oblečení advokátům sluší – a nakolik pomůže zvýšit prestiž jejich profese.

***

Nošení talárů nařizuje zákon. Advokáti si je mohou objednat osobně, přes internet nebo prostřednictvím bulletinu advokacie. Kdo zmešká termín do konce roku, musí si připlatit. Jako za Rakouska Taláry pro advokáty nejsou žádný novodobý výmysl. Už před sto lety jste mohli na jednání soudu vidět českého advokáta oděného do úctyhodného hávu. V červnu 1904 totiž rakousko-uherské ministerstvo spravedlnosti vydalo nařízení, které advokátům dovolovalo nosit talár, a to dle vlastního uvážení. Jak uváděl v Bulletinu advokacie v roce 2007 právník a politolog JUDr. PhDr. Stanislav Balík, novinku tehdy přivítali spíše vídeňští advokáti, zatímco jejich čeští kolegové – trochu Rakušákům natruc – spíše reptali. Na nový důstojný oděv si ale vcelku rychle zvykli a vnímali jej jako alespoň symbolické zrovnoprávnění se soudci. Po komunistickém převratu v roce 1948 vzala nezávislost československé advokacie za své a spolu s ní se na desetiletí poroučely i taláry. Po listopadu 1989 advokáti dlouze diskutovali, zda je obnovit. Nakonec převážil souhlas s návratem tradice. Novelu zákona o advokacii, podle které musejí advokáti nosit taláry při jednáních nejvyšších soudních instancí – Ústavního, Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu – a také v řízeních ve věcech trestních, schválili poslanci v květnu 2009 a v účinnost vstoupila v září téhož roku. Stejně jako za Rakouska, ani tentokrát nepřijali advokáti taláry v nadšeném unisonu. Nejzvučnější hlas z řad odpůrců patřil olomouckému advokátovi Ivu Šotkovi. Prostřednictvím svého advokáta (v saku a kravatě) u Ústavního soudu například argumentoval, že nařízení nosit talár je stejně nesmyslné, jako kdyby všichni kominíci museli mít při práci na hlavě černou čepici. „Nedovedu si také představit, že si donesu na soud speciální tašku s talárem a budu se někde na chodbě převlékat,“ protestoval Šotek v březnu 2010 pro TV Nova. Ústavní soud však jeho stížnost zamítl. V evropských státech se taláry obvykle nosí; i například slovenští advokáti je mají v šatníku již čtyři roky.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi