Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti mění formu byznysu

Z desítek advokátních kanceláří v České republice se v průběhu dvou let staly právnické korporace.

Právnické firmy Právníci nyní mohou stejně jako ostatní podnikatelé zakládat eseróčka nebo akciovky. Pravidla advokátního byznysu totiž před dvěma lety uvolnila novela zákona o advokacii. Sdružení advokátů či veřejné obchodní společnosti, v nichž sice každý právník vystupoval pod názvem kanceláře, ale ve skutečnosti fungoval hlavně sám za sebe, přestaly být jedinou možností, jak provozovat advokátní byznys.
Šanci změnit způsob podnikání dosud využila zhruba osmdesátka kanceláří. Rostoucí zájem dokládá i aktuální statistika České advokátní komory. V uplynulém půlroce se zvýšil počet evidovaných právníků společníků s. r. o. o padesát.
Iva Chaloupková, tisková mluvčí České advokátní komory, upozorňuje i na další související trend. »Narůstá také počet advokátů, kteří pracují v advokátních kancelářích jako zaměstnanci. Dnes už není snadné jako dřív rozjet zcela novou advokátní kancelář a sehnat nové klienty,« soudí.
Snadnější domluva s bankou Možnost změny celkem pochopitelně přivítaly a využily především velké kanceláře. Důvodů je celá řada.
»Sdružení advokátů nemá samostatnou právní subjektivitu. V této souvislosti vznikaly komplikace například v oblasti veřejných zakázek,« připomíná Jan Kohout z PRK Partners.
Obchodní společnost se snadněji domluví s bankami poskytujícími provozní financování, s dodavateli různých produktů i zaměstnanci. Protože fungování obchodní společnosti určují zákonem stanovená pravidla, odpadá leckdy zdlouhavé hledání shody mezi všemi účastníky, které je podmínkou jakéhokoli rozhodnutí sdružení advokátů.
Měřeno daňovým zatížením klady eseróčka už tak jednoznačné nejsou.
»Velkou nevýhodou je daňová situace. Platíme nejenom devatenáctiprocentní daň z příjmu právnických osob, ale i dividendy podléhají srážkovým daním, což je dalších patnáct procent,« vypočítává Arthur Braun z advokátní kanceláře bpv Braun Haškovcová.
Advokáti, působící ve sdružení či veřejné obchodní společnosti, mají jakožto osoby samostatně výdělečně činné výrazně nižší zdanění.
Ručení, pojištění, hospodaření Pro klienty advokátních kanceláří je však klíčovým dovětek - s ručením omezeným. Zatímco sdružení či veřejná obchodní společnost ručí veškerým majetkem advokátů, eseróčko jen výší vloženého základního kapitálu. »Jediným důvodem, proč uvažujeme o přechodu na s. r. o., je snížení osobního rizika,« říká Radek Pokorný z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol.
Klienti se ale bát nemusejí, jejich ochranu zákon zajistil. Každému společníkovi eseróčka uložil povinnost, aby se pojistil 50 miliony korun za škodu způsobenou klientovi. Žádná z patnácti kanceláří, které Ekonom oslovil, dosud žalobě klienta nečelila.
»Drobná pochybení jsme řešili přímými kompenzacemi - zpravidla slevou na poskytnuté právní služby,« říká Petr Mikeš z PPS Advokáti.
Některá právnická eseróčka se jistí i vysoko nad stanovené minimum. »V současné době máme uzavřeno pojištění do jedné miliardy korun,« tvrdí Jan Kohout z PRK Partners.
Každá účetní jednotka, tedy i společnost s ručením omezeným či veřejná obchodní společnost, má povinnost dle zákona o účetnictví zveřejňovat ve Sbírce listin v Obchodním rejstříku účetní závěrku včetně informace o hospodářském výsledku.
»S touto povinností nesouhlasíme, ale jako jedna z mála kanceláří ji respektujeme,« říká Vladimíra Glatzová z advokátní kanceláře Glatzová & Co. Výsledky zveřejňují zákonem předepsaným způsobem i advokátní kanceláře Havel & Holásek či PPR Advokáti.
»Hospodářské výsledky nezveřejňujeme. Ani v rámci kontinentální Evropy není taková praxe běžná,« naproti tomu říká Kamil Blažek z Kinstellaru.
Navzdory růstu obliby eseróček si ale své příznivce zachovává i sdružení. »Našemu působení lépe vyhovuje forma sdružení advokátů, a to jak z účetního, tak z daňového hlediska,« tvrdí Květoslav Krejčí z pražské kanceláře White & Case, v níž působí dvacet partnerů na různých stupních a dalších padesát pět spolupracujících či zaměstnaných právníků a daňových poradců.
Spokojen je také Pavel Randl z Randl Partners. »Jsme malá kancelář fungující na osobních vazbách, nikoliv instituce, pro kterou by byla forma s. r. o. vhodná,« konstatuje.

***

Počet aktivních advokátů v ČR

K 1. říjnu K 1. březnu
2009 - 2010
Samostatný advokát 7106 - 7368
Ve sdružení 963 - 954
Společník v. o. s. 232 - 219
Společník s. r. o. 172 - 221
Zaměstnanec 132 - 151
Společníci složky
zahr. organizační firmy 5 - 5

Zdroj: Česká advokátní komora

Advokáti jakožto osoby samostatně výdělečně činné mají výrazně nižší zdanění. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi