Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Rady pro správný výběr advokáta

To, zda se svěříte do rukou advokáta - jednotlivce, nebo velké kanceláře, není rozhodující. DŮLEŽITÁ JE KOMUNIKACE a to, abyste dostávali všechny potřebné informace.

Pokud se dostanete do situace, v níž budete potřebovat právní pomoc, rozhodně výběr advokáta nepodceňujte. Ale podle jakých kritérií si ho máte vybrat? Vždyť v České republice máme téměř devět tisíc advokátů, třetina je v Praze.
Odbornost i doporučení Nejprve je potřeba si uvědomit, jakého druhu právní problém je. Advokáti se v rámci své praxe specializují, a tak je samozřejmě vhodné obrátit se na takového, který má s oblastí, v níž se problém nachází, zkušenosti. Nesáhnete asi po odborníkovi na trestní právo v případě, že se budete chtít rozvádět, a obráceně. Častá praxe je ta, že se na advokáta či advokátní kancelář obrátí nový potenciální klient na doporučení některého stávajícího nebo bývalého klienta.
Nebo je to na doporučení přátel či známých, což vyplynulo i z průzkumu e-prava, kde se ukázalo, že takto postupuje šedesát procent lidí. Pokud jste tedy byli v minulosti s nějakým advokátem v kontaktu a s jeho službami jste byli spokojeni, obraťte se s důvěrou na něj, i když se sám touto problematikou nezabývá. Jistě vám doporučí některého svého kolegu, který se na danou oblast specializuje a jenž má jeho důvěru.
Když vázne komunikace Důležitá je i komunikativnost advokáta a schopnost vzbudit ve vás důvěru, že je schopen vámpomoci. Právě to bývá u řady jinak velmi dobrých advokátů problém. Pokud vás pravidelně neinformují o průběhu vašeho případu a sekretářka na vaše telefonáty stále odpovídá, že „pan doktor je u soudu, nevím, kdy přijde“, určitě to nepřispěje k vašemu klidu a přesvědčení, že se vámi zvolený advokát věnuje případu naplno. Neplatťe zbytečně za kilometry Při volbě advokáta by měla hrát svoji roli i vzdálenost sídla advokátní kanceláře od místa, kde se příslušná věc bude projednávat. Angažování renomovaného pražského advokáta na řízení probíhající před soudem v Moravskoslezském kraji může mít sice své opodstatnění v jeho odbornosti, na druhé straně je však třeba zvážit, zda by nepostačovalo zastupování místním advokátem, který navíc zná lépe tamější prostředí. Musíte totiž počítat s tím, že advokát si bude za každý úkon, za nímž bude muset na místo vyrážet, počítat nemalé cestovní náklady, které vám soud ne vždy v plné výši přizná.
Samostatně pracující, nebo skupina?
Další věcí je, zda se obrátit se na velkou renomovanou kancelář nebo na samostatně pracujícího advokáta. Obojí má své pro a proti. Velkou devizou samostatně pracujícího advokáta by měl být dokonalý osobní přístup k vám jako klientovi a k vaší kauze. Úskalím na druhou stranu může být to, že je například v případě nemoci či jiné indispozice nezastupitelný. Navíc zpravidla nemá možnost využívat dostatečného zázemí ke studiu a přípravě dokumentů, tak jako je tomu u středně velkých a velkých kanceláří.
Zdálo by se tedy, že bohatě dimenzovaná kancelář s desítkami advokátů a koncipientů se schopností poskytnout komplexní právní poradenství s vysokou mírou specializace je pro vás to pravé.
Samozřejmě je však třeba počítat s tím, že ne vždy se vám zde dostane osobního přístupu jako u jednotlivého advokáta. Z velikosti kanceláře může plynout určitá šablonovitost a neosobnost.
Renomovaná kancelář bývá dražší než jednotlivec Rozhodnete-li se pro významného advokáta stojícího v čele renomované kanceláře, možná vás napoprvé přijme, ale váš případ poté přidělí některému ze svých spolupracovníků, který vás v dané kauze bude pravděpodobně jménem kanceláře zastupovat.
Také je potřeba si uvědomit, že ceny služeb těchto kanceláří bývají oproti samostatně pracujícím advokátům (či těm, kteří pracují ve dvojici či trojici) zpravidla výrazně vyšší.
Když si zvolíte mediálně známého advokáta, který vás bude sám zastupovat, ještě to neznamená, že spor automaticky vyhrajete. To zdaleka není pravidlem.
Pomůže komora i asociace poraden S výběrem advokáta může pomoci také Česká advokátní komora. Na jejich stránkách najdete mimo jiné kompletní seznam advokátů i koncipientů. Pomoc s právními záležitosmi nabízejí také občanské poradny, a to především sociálně slabým. Seznam poraden najdete také na jejich webových stránkách.

***

Kolik zaplatíte

* Není-li odměna advokáta sjednána s klientem smluvně, jde o takzvanou odměnu mimosmluvní, která se řídí advokátním tarifem podle sazby za jeden právní úkon.
* Před mimosmluvní odměnou má přednost dohoda mezi klientem a advokátem, přičemž ceny právních služeb jsou do značné míry zahaleny rouškou tajemství a mnoho kanceláří je stanovuje v závislosti na konkrétním případu.
* V Praze se ceny za kvalitní právní služby pohybují zpravidla od dvou a půl tisíce do deseti tisíc korun za hodinu, mimo Prahu většinou hodinová sazba nepřekročí dva tisíce.

Kontakty Česká advokátní komora Kaňkův palác, Národní 16, Praha 1 tel: 221 729 011 www.cak.cz e-mail: sekr@cak.cz

Asociace občanských poraden www.obcanskeporadny.cz Na této adrese najdete odkazy na občanské poradny ve vybraných městech.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi