Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti budou muset nosit talár, rozhodl Ústavní soud

Novou povinnost českých advokátů nosit při soudních jednáních stavovský oděv, tedy talár, neúspěšně napadl u Ústavního soudu olomoucký advokát Ivo Šotek. Navrhl ústavním soudcům, aby zrušili spornou část novely zákona o advokacii, která povinnost loni zavedla.
ÚS stížnost sice odmítl z formálních důvodů, v usnesení ale uvedl, že opětovné zavedení taláru má svůj význam. Stavovský oděv prý právníkům pomůže, aby si uvědomili důležitost svého konání. ČTK to včera zjistila z databáze usnesení.
Podle zákona si advokáti musejí obléknout stavovský oděv v trestním řízení před soudem, v řízení před Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem. Vzhled oděvu musí ještě stanovit stavovským předpisem Advokátní komora.
Předpis ale ještě nevyšel, a tak advokáti zatím chodí k soudu v civilním oblečení.
Podle Šotkova návrhu neexistuje důvod, aby zrovna advokáti museli používat „uniformu“, když jiné, srovnatelné profese tuto povinnost nemají.
Právník to považuje za absurdní, podobně jako kdyby například kominíci museli při čištění komínů povinně nosit černé čepice. „Patříme k té části advokátního stavu, který se na to nedívá s nadšením,“ řekl ČTK advokát Richard Frommer, který Šotka u Ústavního soudu zastupoval. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi