Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Plzeňský jogín Milan Kindl

Kdo je muž, za jehož vlády se z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni stala „prohnilá škola“

Charizmatický a chytrý.
Tak ho charakterizují příznivci i kritici. Pětapadesátiletý Milan Kindl, bývalý děkan a proděkan plzeňské právnické fakulty, zaujme na první pohled. Nosí mohutný plnovous, chová mývala a kočky, mobil používá sporadicky, takže je téměř nesehnatelný, a píše romány z právnického prostředí. Podle lidí z právnické branže je to právě on, kdo byl hybatelem a „mozkem“ všech podivností, které se děly na plzeňské fakultě.

Zlé poměry „On je ta žába na prameni. Z vedení byl bezesporu nejchytřejší. Dělá to na mě dojem, jako by u něj došlo k megalomanství a opojení mocí,“ říká plzeňská notářka Anna Röschová, bývalá poslankyně, která v roce 1993 s kolegyní iniciovala založení plzeňské právnické fakulty a dnes je na kandidátce TOP 09.
Kindla si Röschová pamatuje ještě jako spolužáka z pražské právnické fakulty. „Milý, sympatický, chytrý kluk. Byl strašně hubený a říkali jsme mu jogín. V posledních letech se hodně změnil. Doufám, že je Milan natolik soudný a z fakulty odejde,“ míní Röschová. Tu na jaře navštívili pedagogové z plzeňské fakulty s tím, že poměry na škole už jsou hodně zlé, a ptali se na radu.
Popis oněch zlých poměrů plní téměř každý den titulní stránky novin. Ukázalo se, že dění na plzeňské fakultě lze bez nadsázky označit za mafiánské. Začalo to aférou s opsanou dizertací proděkana Tomažiče, kterou zveřejnily Lidové noviny, a poté věci dostaly rychlý spád.
Šéfka akreditační komise ministerstva školství Vladimíra Dvořáková poukazovala na čím dál větší nesrovnalosti: studenty, kteří vystudovali za méně než tři roky; tituly, které podivně získali lidé z politiky, policie a showbyznysu, a také neprůhledné přijímání studentů ze soukromé Vysoké školy Karlovy Vary, která vznikla v roce 1999 a v níž od počátku Kindl působí.
Oslovení pedagogové se shodují v tom, že sešup na plzeňských právech nastal právě za vlády Kindla. Děkanem byl v letech 1999 až 2005, poté proděkanem pro studium a šéfem katedry občanského práva. Na obě funkce nedávno rezignoval a včera oznámil, že odejde ze školy do konce měsíce. MF DNES se pokoušela s Kindlem spojit od minulého týdne. Jeho manželka nám nejprve schůzku domluvila na toto pondělí. Zhruba hodinu předtím ji však zrušila Kindlova sekretářka.

Příliš mnoho JUDrů „Kindl razil heslo vstřícná fakulta. Jenomže pak se postupně začal vytrácet řád. Když na konci září odstupoval z funkce, studenti ho vyprovodili potleskem, dokáže být velmi populistický. Ruku na srdce, ten bordýlek vyhovoval řadě studentů i pedagogů,“ říká Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu, jenž v Plzni léta učí trestní právo a byl jedním z kritiků poměrů na fakultě.
Podivoval se například nad tím, že zatímco jeho katedra trestního práva udělila za posledních deset let necelých třicet titulů JUDr., ostatní včetně Kindlovy dohromady několik set. „Bylo přijato 400 lidí do ročníku, jejich jména sice prošla seznamy, ale u zkoušek a na seminářích nebyli. Pak jsme je najednou potkali u státnic. Stěžovali jsme si, ale vedení se s námi nebavilo,“ popisuje Baxa. Vedení v čele s děkanem Zachariášem a proděkany Tomažičem a Kindlem se totiž doslova zabarikádovalo v kanceláři a přestalo komunikovat.
Také Baxova nadřízená z katedry trestního práva Helena Válková popisuje, že poměry se za vedení Kindla postupně začaly měnit k horšímu. „Měli jsme s Milanem velmi dobré vztahy, spolu jsme psali a publikovali. Změnu jsem pocítila, když jsem začala kritizovat přestupy z karlovarské soukromé školy. Říkala jsem: ,My na katedře jim to uznávat nebudeme a vy na fakultě to taky nedělejte. Jejich vzdělání nemá tu úroveň.‘ A tenkrát jsem poprvé narazila. Řekl mi: ,Na karlovarskou školu mi nesahej.‘ Od té doby naše vztahy ochladly,“ vzpomíná Válková, která na jaře kritizovala poměry na fakultě. Vedení ji kvůli tomu odvolalo. Nyní už je ve své funkci zpět.
Na soukromé karlovarské škole učí nejen Kindl, ale také například jeho kolega z advokátní kanceláře Ondřej David. Ten byl také jednatelem Karlovarského vzdělávacího institutu, který je oficiálním zakladatelem školy. Majitelem institutu byla firma IURIS Praha sídlící na stejné adrese jako pražská pobočka Kindlovy advokátní kanceláře.
V praxi to mělo vypadat tak, že studenti nejprve studovali na soukromé škole v Karlových Varech a poté přestoupili do Plzně. O přestupech rozhodoval Kindl coby proděkan pro studium. Také akreditační komise ministerstva školství už loni plzeňské fakultě vyčetla, že karlovarské studenty přijímá neprůhledně. Jen loni jich mělo přejít do Plzně okolo osmdesáti.
Kindlův kolega David také figuroval v případu údajně zmanipulovaného konkurzu golfového hřiště Cihelny. David prý pomohl připravit německého podnikatele o hřiště, do kterého investoval desítky milionů, tím, že na firmu vyhlásil konkurz. Státu nyní hrozí kvůli tomuto případu miliardová arbitráž.
Další Kindlovou aktivitou, která vzbuzuje podezření, jsou jeho kontakty s Vladislavem Větrovcem, údajným členem takzvané konkurzní mafie okolo soudce Jiřího Berky. Televize Nova nedávno zveřejnila odposlech, v němž hovoří o svém telefonátu s Kindlem. Přimlouval se v něm za svého kamaráda, jenž v Plzni studoval. „Mám jeden problém, není dodělanej ročník, protože chybí zkouška ze životního prostředí třeba. On tak na mě kouká a říká: Pane kolego, vždyť to není potřeba. Takže jsme se domluvili, že přestupuješ a v červnu děláš státnice bakaláře,“ tlumočil Větrovec příteli rozhovor s Kindlem.

Kindl viní Diag Human Milan Kindl je kromě svých akademických úvazků činný i v jiných oblastech. Od dubna roku 1998 je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. Za ta léta měl na starosti řadu sporů. Ale předseda rozhodčího soudu Bohuslav Klein nechce specifikovat které a odůvodňuje to povinností zachovávat mlčenlivost o věcech souvisících s rozhodčím řízením.
Kindl je také s šéfem Hospodářské komory Petrem Kuželem, jenž je studentem na plzeňských právech, rozhodcem v mediálně známé kauze Diag Human. Ta však nespadá pod Rozhodčí soud Hospodářské komory. Kindla si zvolilo jako arbitra ministerstvo zdravotnictví.
Kindl včera prohlásil, že kauza kolem plzeňské fakulty souvisí s jeho funkcí rozhodce. „Všichni lidé, se kterými mluvím, mi říkají, že si to (míněno kauzu Plzeň, pozn. red.) nechal zaplatit Diag,“ řekl Kindl serveru Týden.cz.
MF DNES se na tuto spekulaci dotazovala v právnickém prostředí a faktem je, že o ní už slyšela řada lidí. Advokát Jan Kalvoda, který Diag Human zastupuje, však kontruje, že se tato firma neobává žádného rozhodce. „Spekulace o jakémkoli podílu Diag Human v aféře Západočeské univerzity je nepravdivá. Lze jen litovat, že byla vůbec vyslovena. Napadli jsme jmenování dalšího rozhodce vybraného státem - nikoli tedy pana Kindla. Důvodem je, že třetím rozhodcem byl již dříve platně jmenován pan Otakar Motejl.“ Ale namísto Motejla se rozhodcem stal Kindlův student Kužel z Hospodářské komory.
Další Kindlovou aktivitou byla funkce v představenstvu České advokátní komory. Původně se chtěl o křeslo ucházet i v dalším funkčním období, nedávno svou kandidaturu stáhl. „S určitým uspokojením jsem přijal zprávu, že docent Kindl rezignoval,“ řekl k tomu předseda ČAK Vladimír Jirousek, jenž má na plzeňskou fakultu pifku kvůli uznávání diplomů z užhorodské univerzity, jejíž kvalita vzdělání neodpovídá tuzemským pravidlům. „Válčíme s Plzní už dva a půl roku. Rektor Průša přes opakované sliby nostrifikace Ukrajincům uděluje, ačkoli jde o podvod,“ rozčiluje se Jirousek.
Kindlův kolega z představenstva komory, právník Aleš Pejchal, říká, že Kindl na jednání představenstva téměř nechodil. „Scházíme se dvanáctkrát do roka a on se objevil snad jednou. I náhradníci pracovali více než on,“ uvádí Pejchal, jenž se s Kindlem potkal také u prezidenta.

Klaus: nebyl můj poradce Média už několikrát uvedla, že Kindl býval poradcem prezidenta Klause. „Viděli jsme se tam jednou a na další setkání už nebyl zván,“ říká Pejchal, jenž prezidentovi radí. Prezidentův mluvčí Radim Ochvat navíc vzkázal, že Kindl nikdy poradcem nebyl. „Prezident si před šesti lety asi dvakrát pozval 30 právníků k besedě o justici a právním řádu. Mezi těmito právníky byli například tehdejší plzeňský děkan Kindl nebo současný děkan této školy Pospíšil,“ uvedl Ochvat.
Milan Kindl je znám tím, že stíhá mnoho úvazků najednou.
Byl ve vedení Ústavu státu a práva, v němž působil od konce 80.
let, a vedoucím redaktorem časopisu Právník. Vedle toho je znám jako autor posudků týkajících se státních obchodů. Například vydal posudek k obří státní ekologické zakázce za sto miliard. Kindlova advokátní kancelář zase byla v hodnotící komisi ministerstva zemědělství pro výběr poradce pro transformaci Budějovického Budvaru.
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová vzpomíná na Kindlovo stanovisko v případu katarského prince. „Jeho posudek byl velmi stručný a přišlo mi, že byl šitý horkou jehlou. Vyzněl jednoznačně pro postup exministra Němce,“ vzpomíná Benešová na kauzu, v níž se střetla s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.
(Ten vydal do Kataru prince, který byl v Česku odsouzen za zneužívání mladistvých dívek.)
Kromě výše popsaných úvazků Kindl píše odborné studie i beletrii a pečuje o zvířata. „Nezištně se stará o životní prostředí. Znám málo lidí jako on. Pomáhá neziskovkám, krmí bezprizorné kočky, poskytuje právní rady lidem, kteří jsou v nouzi. Je to nesmírně obětavý člověk,“ popisuje Přemysl Rabas, poslanec Strany zelených a exředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Rabas na Kindlovi oceňuje, že se postavil na jeho stranu ve sporu, který měl s chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS). Řápková je jednou z těch, kdo získal titul v Plzni. „Kdyby byl součástí nějakého mafiánského soukolí, copak by si to rozházel s lidmi jako Řápková?“ ptá se Rabas, jenž považuje informování médií o Kindlovi za černobílé.
Kindl v SMS uvedl, že příští týden chystá tiskovou konferenci.
Otázka je, zda se mu na ní podaří rozptýlit všechny pochybnosti, které kolem jeho osoby nastaly.
Doposud se také jen spekuluje o motivech, kvůli nimž bývalé vedení fakulty „kšeftovalo“ s tituly. Do věci se už vložila policie. Spekulace o mafiánské síti potvrzuje i předseda Nejvyššího soudu a pedagog Josef Baxa. „Udělováním titulů si mohli vytvořit vděčné okolí, které se jim v budoucnu může hodit.“

***

* Vizitka MK Narodil se roku 1954 v Žatci. Vystudoval pražkou právnickou fakultu v roce 1978 a stal se soudcem Okresního soudu v Chomutově. Poté nastoupil do Ústavu státu a práva, kde se stal zástupcem ředitele. Od roku 1994 byl proděkanem plzeňské právnické fakulty, děkanem byl v letech 1999 až 2005, donedávna byl proděkanem pro studium. Zabývá se občanským právem a právem životního prostředí. Je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. Kromě právnické literatury píše i beletrii. Například knihy Láska za časů StB, Medvědí služba či V síti. V jeho knihách stojí, že jej Cambridge University zařadila mezi 2 000 nejvýznamnějších intelektuálů 21. století, v roce 2003 jej vyhlásil Americký životopisný institut mužem roku. Působil také ve firmách, které nevykonávaly činnost nebo tam byl jen do počtu. Nyní je členem správní rady Nadace na ochranu fauny Evropy a České rozvojové agentury. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi