Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Justice nechce právníky s titulem zakarpatské univerzity

Magisterskými tituly od Zakarpatské státní univerzity, které lze získat na pražském Mezinárodním institutu podnikatelství a práva, si absolventi studia sice mohou ozdobit jméno, v justici se ale nejspíš neuplatní. Nechtějí je mezi sebe advokáti ani státní zástupci a Západočeská univerzita v Plzni čelí správním žalobám za to, že diplomy jako jediná škola v Česku osvědčuje.
Několik žalob proti rozhodnutí plzeňské univerzity podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká letos před prázdninami.
Spory se bude zabývat Krajský soud v Plzni, jednání ale ještě nebyla nařízena. „Důvodem je, že Západočeská univerzita v Plzni nostrifikovala (osvědčila) magisterské vzdělání v oboru právo, které poskytovala Zakarpatská státní univerzita se sídlem v Užhorodu,“ potvrdil Právu náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Koudelka.
„Ale fakticky se celá výuka prováděla v Praze na Mezinárodní vysoké škole podnikatelství a práva,“ dodal.

Iniciativa vzešla původně od České advokátní komory (ČAK), která se na Nejvyšší státní zastupitelství obrátila poté, co sama v prosinci 2007 odmítla zapsat do seznamu advokátních koncipientů devět uchazečů právě s diplomem z Užhorodu. Zároveň vyškrtla několik dalších absolventů téhož studia, kteří v seznamu už figurovali z dřívějška.
„Další absolventi se již o zápis neucházejí a pravděpodobně vyčkávají na výsledek několika sporů ve věcech zápisů vedených u soudů,“ sdělil tajemník ČAK Ladislav Krym.
Odmítnutí koncipienti se skutečně brání žalobami a žádají, aby komora jejich vzdělání uznala. Jednou z nich je i Petra Vostřáková z kanceláře pražského advokáta Julia Kramariče. Ta po nostrifikaci magisterského diplomu v Plzni dokonce získala doktorát složením rigorózní zkoušky na pražské Právnické fakultě UK.
„S advokátní komorou jsme se zatím nedohodli. Asi rok probíhá soudní řízení. Ostatní žadatelé, pokud vím, jsou na tom asi stejně jako já,“ řekla Právu.
Jenže advokátní komora není jedinou institucí, která se k absolventům právnického studia na pražském institutu rozdávajícím ukrajinské diplomy obrátila zády.
„V roce 2007 jsme měli z této školy dva uchazeče na místa právních čekatelů. Ani jeden neuspěl,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

V Plzni diplomy dál osvědčují

„Požádali jsme o stanovisko ministerstvo školství a dostali jsme informaci, že vzdělání, které uchazeči udávají, nesplňuje podmínky podle zákona o státním zastupitelství,“ dodala mluvčí.
Právě ministerstvo školství však záhy vneslo do náhledu na platnost či neplatnost právnických titulů z Užhorodu zmatek.
Nostrifikaci diplomů nejprve zrušilo, po odvolání některých studentů ale tehdejší ministryně Daniela Kuchtová naopak negativní rozhodnutí odvolala.
Západočeská univerzita v Plzni, která po prvním verdiktu ministerstva vydávání nostrifikací pozastavila, tak začala po čtvrt roce diplomy opět osvědčovat.
„Je jich dvacet třicet ročně,“ potvrdil rektor Západočeské univerzity Josef Průša. „Posuzujeme pouze to, zda studijní program je kompatibilní s českými školami a zda zahraniční škola má v místě svého působení akreditaci, a tyhle materiály tu všechny máme,“ namítá na výhrady, že ukrajinský titul magistr „pravoznavstva“ není opřen o obdobnou výuku českého práva, jaká se poskytuje na českých školách.
Pokud nejvyšší státní zástupkyně se žalobami na nostrifikační rozhodnutí Západočeské univerzity v Plzni uspěje, mohou se absolventi studia rozloučit s kariérou v justičních oborech.
„Nepřijdou o titul, diplom ze Zakarpatské státní univerzity jim zůstane. Ale nebude to hodnoceno jako rovnocenný vysokoškolský právnický program jako na našich vysokých školách,“ vysvětlil Koudelka. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi