Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Ceplův zákaz: v justici neslýchané

* Přední čeští soudci kritizují, že soudce Cepl nesmí dál soudit »justiční mafii« * Rozhodnout nejspíš bude muset Ústavní soud

Vojtěch Cepl nesmí víckrát soudit »justiční mafii«. O případ ale přišel pozoruhodným a hlavně mimořádně sporným rozhodnutím.
Ani lidé uvnitř justice totiž nepamatují, že by soudce někdy tak rychle a bez milosti přišel o spor, který rozhodoval. Navíc když jde o ostře sledovanou kauzu, v níž jsou špičky justice podezřelé, že ovlivňovaly vyšetřování vicepremiéra Jiřího Čunka.
Vrchní soudkyně Naděžda Žáková nařídila, že se případ »justiční mafie« musí soudit znovu: Cepl podle ní udělal mnoho chyb a namísto tvrdých důkazů si vymýšlel spekulace. Zároveň rozhodla, že spor musí napříště soudit někdo jiný než Cepl.
Jenže právě tohle je podle expertů naprosto neobvyklé – a shodnou se na tom špičkoví právníci s tituly z amerických univerzit, stejně jako lidé z vedení Soudcovské unie. »Já jsem z toho velmi smutný a šokovaný. Podle zákona tohle prostě není v pořádku,« říká Zdeněk Kühn, soudce Nejvyššího správního soudu a první Čech, který získal v USA doktorát právních věd.

»To jsme ještě nezažili«

Obvyklý postup, když nadřízený soud najde v rozsudku chyby a nařídí nové jednání, bývá téměř vždy jiný. Cepl by měl dostat případ zpět, rozhodnout znovu a chyby »opravit«. A teprve kdyby opět neposlechl, pak by mu vyšší soudci případ vzali.
Přesně tak se to dělo i v několika velmi známých kauzách: když obvodní soud i podruhé osvobodil exministryni Marii Součkovou, obžalovanou, že kvůli ní přišel stát o miliony, došla městskému soudu trpělivost a soudkyni vyměnil. »Že se odejme případ soudci, je celkem obvyklé. Ale v Ceplově případu se to stalo hned napoprvé, a něco takového nepamatuji,« potvrzuje brněnský krajský soudce Michal Ryška. »Konzultoval jsem to s dvanácti kolegy a nesetkali se s tím,« prohlásil zase místopředseda Soudcovské unie Tomáš Mottl v České televizi.
Vyjádření vrchní soudkyně Žákové se HN nepodařilo získat, telefon v její kanceláři včera zvonil celý den naprázdno. Cepl zase opakuje, že o jejím verdiktu nechce mluvit.
Ovšem podle informací HN to není poprvé, co Vrchní soud Ceplovi jeho případ okamžitě sebral. Zažil to například, když rozhodoval jednu z urážek mezi Petrem Bendlem a Davidem Rathem, jindy to zase byla žaloba na stát o odškodnění. Na druhou stranu se to za sedm let jeho působení na středočeském soudu stalo jen nanejvýš ve třech případech – přitom průměrný soudce vyřídí ročně až stovky případů.
Statistiky, kolik se takhle nečekaných změn soudců odehraje, ale nikdo nesleduje – ani na Ceplově krajském, ani na vrchním soudu. »Museli bychom se probrat tisíci spisů,« vysvětluje mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.
Loni na sebe Cepl přitáhl zájem nejen tím, že rozhodoval politicky citlivý spor, ale také jak se ho chopil. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera nebo bývalý ministr Pavel Němec chtěli omluvu po někdejší nejvyšší žalobkyni Marii Benešové za to, že je nazvala »justiční mafií«.

Nesrozumitelné spekulace

Jenže Cepl začal překvapivě pátrat po pozadí polotajných schůzek, na kterých Vesecká a spol. mluvili o Čunkovi a vyšetřování obvinění z korupce – například zaznělo, že nezávislost justice musí jít v Čunkově kauze stranou. A nakonec proto Cepl rozhodl, že se Benešová omlouvat nemusí. Navíc připomněl osudy odvolaných státních zástupců, kteří se proti Čunkovu očištění ozvali.
A přesně to mu teď vrchní soudkyně Žáková vyčetla: nedržel se prý žaloby, vyslýchal zbytečné svědky a ty důležité odmítl pozvat. »(Ceplovo) rozhodnutí je zčásti založeno na nepodložených spekulacích,« napsala soudkyně Žáková.
O odvolání Cepla z případu nejspíš bude muset rozhodnout Ústavní soud. Benešová už slíbila, že se na něj obrátí.

***

CO CEPLOVI VYTKLI * Zkoumal podrobně okolnosti vyšetřování Čunkovy kauzy, i když to po něm podle žaloby nikdo nechtěl * Porušil zákon, podle něhož musí všichni, včetně soudce, během prvního líčení uvést, koho chtějí vyslechnout a jaké důkazy mají zaznít * Nesrozumitelně vysvětlil, proč žalobu Vesecké & spol. zamítl * Málo zdůvodnil, proč některým svědkům věří a jiným ne * Argumentoval případem katarského prince, i když tahle kauza neměla se žalobou nic společného * Nepovolil Vesecké a spol. výslech svědků, na které měla právo * Nevysvětlil, jestli jsou výroky Benešové o »justiční mafii« skutkové, nebo hodnotící. U skutkových může soud rozhodovat, jestli jsou pravdivé. U hodnotících však ne * V případě Vesecké nevysvětlil, jak se podílela na ovlivňování Čunkovy kauzy * Špatně zdůvodnil, kdo má zaplatit soudní výlohy ZDROJ: USNESENÍ VRCHNÍHO SOUDU V PRAZE

KOMU VZALI KAUZU * PŘÍPAD SOUČKOVÁ Soudkyně Monika Křikavová dvakrát osvobodila exministryni Marii Součkovou. Odvolací soud pak rozhodl, že má případ sporné smlouvy na zastupování státu ve sporu s firmou Diag Human dostat jiný soudce. * NEVINNÝ KULÍNSKÝ Anna Bímová ani napodruhé nepotrestala Bohumila Kulínského za zneužívání sboristek. Vrchní soud ale našel v jejím rozsudku chyby. Proto nařídil, ať případ projedná jiný senát. * ... CIHLU K CIHLE Brněnský soudce přišel o spor Zdeňka Svěráka, který žaloval řetězec Bauhaus, že použil v reklamě část písně Tak dej cihlu k cihle. Soud opakovaně rozhodl, aniž přizval znalce – a to byla podle Nejvyššího soudu chyba. * ZNEUŽÍVANÁ SESTRA Soud dvakrát odsoudil Martina Ledvinu za zneužívání a znásilnění sestry. Vrchní soud ale rozhodl, že pro trestný čin znásilnění chybějí důkazy. Když krajský soud ani napodruhé nezměnil názor, dostal věc jiný senát. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi