Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Podvodníci se vydávají za advokáty. Vymáhají neexistující pohledávky

Podvodníci se vydávají za advokáty. Vymáhají neexistující pohledávky Před minutou Česká advokátní komora varuje před telefonáty falešných advokátů. Podvodníci se zaměřují na živnostníky a lékaře. Vymáhají od nich desetitisícové částky za nikdy neobjednané a neuskutečněné služby. Někdy využívají i jména zemřelých právníků.

Vyhnout se podvodným praktikám mohou lidé díky webu advokátní komory . Na něm je možné si daného advokát najít, ověřit si jeho praxi a spojit se s ním. Nebo v některých případech i zjistit, že právník je již po smrti. „Útoky těch podvodníků šly tak daleko, že se v poslední době neváhají uchýlit k tak hyenistickým praktikám. Zneužívají skutečná jména advokátů a dokonce advokátů několik let zemřelých,“ říká mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Pokud je u advokáta napsáno „vyškrtnutý, znamená to, že takový člověk nesmí poskytovat právní služby,“ dodává. V praxi to znamená, že takový právník nesmí vymáhat dlužné částky.

Ne všichni ale při ověřování totožnosti volajícího byli takto důslední. Dosud se na Advokátní komoru s podobnou zkušeností obrátily desítky lidí. Některé případy už řeší policie. Komora zvažuje podání hromadné žaloby.

Podvodníci používají vyhrůžky a ostrý jazyk

Neblahé zkušenosti má s takzvanými „právnickými šmejdy“ pasíř Pavel Křivánek. Práci s kovem se věnuje 30 let, kromě zákazníků se mu ale teď ozývají právě i podvodníci. Naposledy minulý měsíc.  „Volala mi paní s tím, že přišli na to, že dlužím za roky 2016 a 2017 peníze za nějaké služby, které jsem si u nich objednal,“ vypráví. Volající byla neústupná a výhrůžky stupňovala. „Pokud to nezaplatím do tří hodin, tak že mi obstaví účet,“ přibližuje Křivánek.

Své si s podvodníky zažila i praktická lékařka a matka advokáta Michala Chuchúta. I po ní chtěl volající peníze za fiktivní služby. Muž se vydával za exekutora, použil jméno skutečného advokáta z Plzně a poslal i fakturu s udajnou dlužnou částkou. „Ten člověk byl do telefonu velmi neodbytný. Po prvním telefonátu volal zhruba v půlhodinových intervalech. (Matka) byla maximálně vystrašená a vyděšená, protože jednak je neprávník a jednak je vyššího věku,“ říká Chuchút.

„Maminka řekla, že to předá svému právnímu zástupci, tím myslela samozřejmě mě, a ten se s vymahatelem spojí.“ přibližuje Chuchút. Následně zjistil, že advokát, za kterého se volající vydával, ani exekutorský úřad po jeho matce nic nepožadují.


https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3178041-podvodnici-se-vydavaji-za-advokaty-vymahaji-neexistujici-pohledavky

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi