Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Pokus o smír nevyšel. Kremlík bude o omluvě jednat znovu

30. 6. 2020, Hospodářské noviny, str. 2, Události, Jana Klímová

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík a advokát Martin Janoušek se včera ve smírčím řízení před Českou advokátní komorou nedohodli, jak ukončit vzájemný spor. Kremlík počátkem roku Janouška v médiích obvinil, že mu loni před Vánoci ještě jako ministrovi za hnutí ANO nabízel úplatek jeden a půl milionu korun za pokračování zakázky vypsané jeho úřadem. Janoušek to odmítl a od Kremlíka, který po odchodu z úřadu pracuje také jako advokát, žádá omluvu. Ta může být právě výsledkem smírčího řízení v rámci komory. Pokud se nedohodnou, Janoušek by se mohl omluvy a očištění jména dožadovat u soudu.

Jednání před smírčí komisí bylo přerušeno, Kremlík podle informací HN požádal o další čas. O ukončení zhruba hodinového jednání bez výsledku včera informoval také server iRozhlas.cz s tím, že další kolo smírčího řízení by se mělo odehrát v srpnu nebo v září.

Kremlík k jednání uvedl pouze to, že mu šlo vždy o důstojnost advokátního stavu. „Jednání bylo přerušeno. Zda dojde, nebo nedojde k uzavření smíru či jinému prohlášení, ukáže případně až příští jednání,“ napsal HN. Komentovat nechtěl ani informaci, že smírčí komisi údajně řekl, že on sám Janouška jako toho, kdo mu nabídl úplatek, v médiích nejmenoval. To prý udělali až novináři. „Děkuji za zájem, je standardem, že nekomentuji obsah smírčích nebo jiných řízení,“ reagoval na žádost, zda může informaci o svém vysvětlení potvrdit.

Kauzu údajné nabídky úplatku přinesly Seznam Zprávy v únoru, pár týdnů poté, co byl Kremlík odvolán z funkce ministra kvůli předražení zakázky na elektronické dálniční známky. Kremlík tehdy serveru popsal, že před Vánoci při schůzce na ministerstvu dostal nabídku 1,5 milionu korun právě od právníka Janouška z kanceláře Rowan Legal. Peníze měly být za to, že nezruší zakázku na mýtného auditora pro firmu, s níž kancelář spolupracuje. „Nabídl mi úplatek,“ řekl serveru Kremlík v reakci na to, zda mluví o Janouškovi. Ani v dalších rozhovorech s médii včetně HN jméno advokáta v souvislosti s údajným úplatkem nepopíral.

Janoušek ke smírčímu řízení řekl, že se v jeho průběhu nebude vyjadřovat. Už v březnu ale kvůli Kremlíkovu tvrzení podal trestní oznámení. Podle něj se exministr dopustil pomluvy či křivého obvinění.

Na policii se obrátil i Kremlík, a to kvůli pokusu o podplacení. Obě oznámení doputovala k Národní centrále proti organizovanému zločinu, která je podle informací HN prověřuje ve společném řízení. Detektivové se navíc podle zdroje HN zajímají také o Kremlíkovy majetkové poměry. Média zjistila, že má tři byty, kde platí hypotéky. Poslední si pořídil loni v listopadu za více než 14 milionů korun. Není jasné, z čeho by všechny splátky pokrýval. Kremlík však už dříve pochybnosti odmítl. „Každý byt na hypotéku zaplatíte tak, že ho prostě pronajmete,“ řekl v rozhovoru pro HN.

1,5 milionu korun je částka, kterou měl advokát Martin Janoušek nabídnout bývalému ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi