Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Výstava Advokáti proti totalitě

5. 11. 2019, ČT 1, str. 10, 18:00 Události v regionech - Praha

Václav SVOBODA, moderátor
--------------------
Advokáti proti totalitě, to je výstava mapující osudy 10 právníků, kteří bojovali proti komunismu. V rámci oslav 30. výročí Sametové revoluce ji otevřela Česká advokátní komora, v galerii 17. listopadu na Národní třídě jsou vystavené jejich osobní předměty a do galerie teď zdravím Moniku Novákovou. Moniko, o které advokáty vlastně na výstavě jde?

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Hezký večer, je to například Rastislav Váhala, obhájce popraveného Heliodora Píky nebo Jiří Křížek, právě ten byl odsouzen na 22 let vězení v procesu s Miladou Horákovou. Nechybí ale také například osobnost Otakara Motejla a samozřejmě nechybí ani první dáma české justice Dagmar Burešová. V období normalizace hájila například Milana Kunderu, Karla Kyncla nebo Ivana Medka. Bezpochyby nejznámějším jejím případem je ale obhajoba matky Jana Palacha, no a návštěvníci této galerie tady mohou vidět vystavené osobní předměty ze života 10 advokátů, nechybí zde například talár Otakara Motejla, který měl na sobě, když se setkal s britskou princeznou, nechybí ani jeho pověstný popelníček anebo oblíbená brožjiž zmíněné Dagmar Burešové.

Václav SVOBODA, moderátor
--------------------
Moniko, já pokud vím, tak ten projekt má mít vlastně tři části, ty si nám představila jednu z nich, jaké jsou ty zbývající dvě?

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Ano, je to tak, kromě již zmíněné výstavy dnes proběhla také odborná konference konkrétně ve velké síni Vrchního soudu v Praze, nutno říct, že toto místo bylo vybráno záměrně, právě tady totiž v padesátých letech probíhaly takzvané monstrprocesy a svůj rozsudek si zde vyslechla také například Milada Horáková, no a nutno říct, že ještě dnes na závěr dnešního dne proběhne také křest knihy stejnými, stejnojmenné jako dnešní výstava, tu knihu napsal Petr Toman a Ondřej Šebesta a stejně jako výstava, tak kniha vypráví příběhy a osudy 10 advokátů.

Iva CHALOUPKOVÁ, mluvčí České advokátní komory
--------------------
Například protokoly, protokoly z popravy, protokoly z popravy našeho kolegy, jediného kolegy advokáta, který byl v minulém století v politických procesech popraven za to, že vykonával advokacii.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi