Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti připomněli své kolegy, kteří se postavili totalitě

5. 11. 2019, Zpravodajství ČTK

Praha 5. listopadu (ČTK) - Osobnosti z řad advokátů, kteří se dokázali postavit totalitní moci a myšlení, přiblížila dnes konference jejich profesní komory. Připomenula desítku osobností včetně Dagmar Burešové nebo Otakara Motejla, kteří neopustili své etické principy a za cenu vlastních nesnází bojovali proti totalitě, za právo a spravedlnost.
Náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk uvedl, že tito advokáti se na rozdíl od řady svých kolegů prokázali statečnost v době, kdy právní řád nesloužil jako záruka prosazení spravedlnosti, ale jako nástroj státní moci. "Jsou to hrdinové a provždy naše vzory, " uvedl předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Advokáti, jimž jejich komora složila hold, podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) hájili "lidi zavržené a odsouzené komunistickým režimem, které se nikdo ze strachu, obav nebo vypočítavosti obhajovat neodvážil". "Kdyby nebylo jejich statečnosti, čestnosti a odvahy, rok 1989 by se nestal přelomovým," uvedl Kubera.

Předseda Senátu také podotkl, že svoboda a právní stát nejsou samozřejmostí a obecně varoval před lidmi, kteří tyto hodnoty podřizují jiným hodnotám. Někdejší český premiér a bývalý šéf Senátu Petr Pithart uvedl, že i nyní se moc zaplétá s bohatstvím a úctu proto zaslouží také současní advokáti, kteří se dokážou postavit rozpínavé moci.
Konference se konala symbolicky v historické soudní síni Vrchního soudu v Praze, v níž byla odsouzena komunistickou justicí ve vykonstruovaném procesu politička Milada Horáková. Uskutečnila se zároveň v den 70. výročí popravy advokátního koncipienta Jaroslava Borkovce. Konference odstartovala projekt Advokáti proti totalitě, komora na ní pokřtila stejnojmennou knihu věnovanou osobnostem advokacie.

Patřili k nim nejen obhájci disidentů, mezi nimiž byli i Ján Čarnogurský, Jiří Machourek nebo Milan Hulík, ale také Rastislav Váhala jako obhájce generála Heliodora Píky, Kamill Ressler jako obhájce nacistického protektora Karla Hermanna Frank nebo Jiří Křížek, který byl odsouzen na 22 let v procesu s Horákovou.
mhm mha

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi