Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Postoloprty chtějí od státu pět milionů za poškození pověsti

8. 10. 2019, Právo, str. 10, Severovýchodní Čechy

Pět milionů korun žádají Postoloprty od státu za poškození pověsti. Stíháno a později soudem osvobozeno bylo deset zastupitelů. Požadavek na náhradu škody odeslalo město na ministerstvo spravedlnosti. Informovala o tom advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která Postoloprty zastupuje.

„Pověst města medializací trestních stíhání velmi utrpěla,“ řekl starosta Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov). Podle Hamplové jde o první požadavek tohoto druhu v České republice. Zatím žádaly odškodnění jen fyzické osoby.

Trestnímu stíhání čelila desítka zastupitelů z Postoloprt téměř tři roky za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu údajně za nevýhodnou cenu. Revizní posudek prokázal, že cena nevýhodná nebyla, a Okresní soud v Chomutově devět zastupitelů letos v březnu osvobodil. U desátého, poslance Pavla Růžičky (ANO), lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Město bylo zmiňováno podle advokátky u každé zmínky o trestní kauze. „Město není méně než firma, spíše naopak, a uhradit mu zásah do pověsti je proto zcela logické. Chceme s městem Postoloprty přinést tento precedent,“ uvedla právní zástupkyně. Město také žádá uhrazení nákladů za právní služby spojené s trestním stíháním a je podle Hamplové připraveno jít až k soudu.

V požadavku zaslaném na ministerstvo město mimo jiné uvádí, že zásah do pověsti trval neúměrně dlouho a městu bylo v rámci trestního řízení protiústavním zásahem odebráno právo na samosprávu, když v dané věci byl ustanoven opatrovník. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) už podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly kauzu zastupitelů Postoloprt na starosti.


 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi