Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Paměťová stopa: Advokát

31. 8. 2019, ČT 1, str. 7, Týden v regionech - JM

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

To byla taková dokonce si myslím oáza svobody ta advokacie. I když jsme byli nabádáni vždycky, abychom vstoupili do nějaké strany. Lidové fronty, a to bylo odůvodňováno tím, že když vstoupím a budu členem, nejlépe tedy komunistické strany, že, takže mám větší zázemí a o to mohu více nebo lépe obhajovat. Ale většina z nás mladých tam nevstoupila.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

Znáte příběhy dříve narozených kolemjdoucích, vašich sousedů? Jejich paměť je kniha, ze které bychom měli číst. Každý druhý týden pro vás zalistujeme v jedné z nich. Dnešní díl seriálu Paměťová stopa začíná v roce 1976. Tehdy se Jiří Machourek stal advokátem a začal podporovat a před soudem obhajovat chartisty, další odpůrce totality.

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

Petr Cibulka, že, to byla, to byla také do jisté míry osobnost. S tím jsem se dostal do styku v roce 77.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

S bývalou manželkou po večerech opisovali samizdatovou literaturu a přes prostředníky šířili informace o československých politických vězňů do zahraničního zpravodajství. Především byl ale právní i morální oporou lidem, kteří se kvůli ideové neposlušnosti režimu dostávali do konfliktu se zákonem.

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

V oblibě jsem měl Slávka Popelku, to byl takový samorost, kterej nebyl napojen absolutně na žádný proud disidentský, on si dělal svoje.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

Na dětské tiskárně tiskl letáčky, které následně rozhazoval v centru Brna. Obvykle byl okamžitě zadržený, uvězněný a nakonec propuštěný, a tak se to v letech 1988 a 89 opakovalo asi pětkrát.

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

Zcela nenapravitelný recidivista. Já jsem měl u sebe pohotovostní balíčky, že několik těch disidentů si u mě odložilo už ty zubní kartáčky a ty hygienický propriety, aby, když budou vzati do vazby, abych jim je tam hnedka mohl dovézt. Takže jsme se velice rychle sblížili, že, a viděli, že jsme naladěni všichni na stejnou notu. Tady mi to asi docela slušelo, si myslím. Hodně to bylo odvislé od výchovy, že, já jsem jak odmalička, můj táta byl národní socialista a odmalička jsme neposlouchali jiné stanice než Hlas Ameriky, Svobodná Evropa, potom Londýn. Vy to nepamatujete, ale naladit Svobodnou Evropu a tak, aby byla vůbec slyšitelná, poněvadž to bylo rušeno, takže člověk musel měnit ty krátkovlnný pásma. Chvíli to bylo slyše tam, pak onde, to, myslím si, že jsem v tom byl mistr jako dítě.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

Až do 18 let Jiří Machourek ministroval u salesiánů, než se po gymnáziu dostal na práva, trvalo to 7 let.

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

Toto je období, kdy jsem si vylepšoval kádrový profil, abych se dostal na vysokou školu a toto byl jeden z mých oblíbenců takzvaní Čibuk, poněvadž bez čibuku nikdy nebyl.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

V roce 1973 Jiří Machourek konečně absolvoval pražskou právnickou fakultu a už tehdy měl smysl pro dobrodružství. A co vás bavilo nejvíc?

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

No, mě tehdy už tehdy bavily nejvíc možná tristní věci. Já jsem hrozně rád obhajoval Cikány, poněvadž tam nikdy člověk nevěděl, co vypoví u hlavního líčení. To člověk mohl probrat s nimi jak mají vypovídat, jejich obhajobu, a on došel k hlavnímu líčení úplně s novou verzí, ale často s lepší, než na jaké jsme se domluvili, jo. Takže ... V 89 byl návrh na mé vyloučení z advokacie, kde to bylo teda zdokladováno mimo jiné taky návštěvami u Honzíka Šabaty, že, poněvadž jsem mu nosíval ty materiály z těch obhajob a on to posílal, on to posílal na Hlav Ameriky, do Svobodné Evropy.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

Celé věci neprospěl ani fakt, že Jiří Machourek obhajoval jednoho z nejslavnějších a zřejmě i nejbezhlavějších brněnských disidentů Petra Cibulku.

Jiří MACHOUREK, advokát

--------------------

To byly drsný výslechy, poněvadž on teda se s těma StBákama bavil tak jako nikdo jinej, jo. On se jich nebál, on jako jim doslova vyhrožoval: "Tak, teď jsem tady v těch teplákách na té židli já, ale už nebude to dlouho trvat a v těch teplákách tady budete vy a já vás budu vyslýchat." Bohužel teda k tomu nikdy nedošlo. Nevím, že by někdo z nich byl někdy odstíhán, ale tímhle způsobem on se s nimi bavil, že. A teď byly požadavky na mě, abych ho mírnil, že je to moje povinnost socialistickýho advokáta, že. Já jsem pochopitelně na to nereagoval vůbec, ale i to myslím, že bylo v té žádosti o mé vyloučení, že jsem neusměrňoval svého klienta k slušnému jako chování k StBákům, že jo. Vzpomínám na tu dobu pochopitelně rád, svědomí mám čistý, dokonce Petr Cibulka ve své knize, kterou vydal, o mně jediném napsal, že mě nepodezírá, že bych byl KGBák, ačkoliv všichni ostatní KGBáci byli včetně Václava Havla, já nevím kdo všechno. Takže o mně napsal, že jsem nebyl, tak toho si velice, toho si velice vážím. Takže ty vzpomínky jsou hezky, ale jako už je to pryč, ta doba je teď úplně jiná. Já už ne, že by mě to otravovalo, už i nerad o tom mluvím, poněvadž už to nikomu nic moc ta doba nenapovídá.

Zdeněk SKOKAN, redaktor

--------------------

Lidé už zapomněli na brutalitu francouzské evoluce, utrpení první světové války a brzy zapomenou i na hrůzy dalších totalit, které následovaly. Vyprávění časem vybledne, ovšem lidé se nezmění, každý režim bude mít své hrdiny i vězně a tak i obyčejné lidi, kteří prostě pomůžou, když je třeba.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi