Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Hromadné žaloby by neměli podávat soukromí právníci, žádají firmy i poslanci

15. 4. 2019, Hospodářské noviny, str. 3, Události, Jan Prokeš

Více než rok pracovalo ministerstvo spravedlnosti na přípravě zákona, který má Čechům umožnit podávat hromadné žaloby podobně jako ve Spojených státech či v řadě evropských zemí. Začít platit měl za dva roky. K přichystané verzi se ale koncem minulého týdne sešly značně kritické připomínky od ostatních ministerstev, firem i spotřebitelů. Zákon se proto zřejmě změní a ve hře je i možnost, že v současné podobě nebude vládě vůbec předložen.

Kauz, ve kterých by Češi podle chystaného zákona mohli žaloby podávat, je mnoho – od spotřebitelských sporů až po ekologické havárie. S návrhem přišel už před rokem tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Ministerstvu financí, České advokátní komoře či podnikatelským svazům vadí, že autoři nepočkali na evropskou verzi hromadných žalob. Ta by měla být schválena letos na podzim a od českého návrhu se liší. „U takto zásadní úpravy považujeme za žádoucí počkat na unijní předpis,“ píší úředníci ministerstva financí v připomínce.

Česká verze počítá s tím, že by u soudu poškozené zastupoval správce, kromě spotřebitelských organizací by se jím mohli stát i soukromí právníci s potřebnou od ministerstva spravedlnosti. Správce by spor financoval a v případě neúspěchu by také nesl riziko, za to by měl nárok na 20 až 30 procent z vysouzené částky v případě, že soudce rozhodne ve prospěch poškozených. „V takové podobě zákon povede k šikanózním žalobám a vydírání podniků firmami, kterým nejde o práva zákazníků, ale jen o zisk,“ varuje ředitel vnějších vztahů společnosti Provident Michal Dyttert.

U škod do deseti tisíc korun by navíc žalující do hromadné žaloby zahrnul všechny poškozené. Ti by se tak ani nemuseli dozvědět, že jsou součástí probíhajícího soudního sporu.

Evropská unie naopak chce, aby hromadné žaloby podávaly pouze společnosti, které nejsou motivované ziskem, tedy spotřebitelské organizace nebo třeba ombudsman. Pokud by lidé chtěli újmu u soudu vymáhat, museli by se k podané žalobě sami přidat.

Poslanec a předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (za ANO) si myslí, že Česko na evropskou úpravu čekat nemusí. Návrh se mu ale nelíbí. „Jestliže má zákon poakreditací moci spotřebitelům a zároveň nepřitahovat šikanózní žaloby, jsem pro to, aby se lidé k hromadným žalobám museli sami přihlásit. Organizovat by je měly spotřebitelské organizace,“ říká. Pokud ministerstvo na připomínky nezareaguje a do sněmovny pošle současnou verzi, přijde Nacher s pozměňovacími návrhy.

Ministerstvo spravedlnosti nyní na připomínky odpoví, už předminulý týden Anežka Janoušková z legislativního odboru ministerstva připustila, že k určitým změnám zákona dojde.

Hromadné žaloby lidem pomohou například ve sporech s e-shopy kvůli nedodanému zboží nebo při ekologických haváriích, jakou byla aféra s kontaminovanou vodou v pražských Dejvicích před čtyřmi lety.

Díky hromadným žalobám by se lidem vyplatilo soudit se i kvůli škodě ve stovkách korun. Dnes na vymáhání takové částky rezignují, protože by nepokryla ani náklady na právníky a další soudní výlohy. Podle spotřebitelské organizace dTest toho řada firem využívá, příkladem mohou být spory zákazníků s operátory kvůli neoprávněně naúčtovaným službám.

„Většina kritiky z podnikatelské sféry je jenom hledáním důvodu, proč je špatné dát lidem způsob, jak účinně bránit svá práva a domoci se svých peněz,“ myslí si vedoucí právního oddělení společnosti dTest Lukáš Zelený.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi