Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokátní, notářská, bankovní nebo jaká vlastně úschova?

11.3.2019, idnes.cz - blog, Markéta Vašatová

Rozhodla jsem se poskytnout Vám v rámci blogového článku základní informace a možných úschovách peněz, ze kterých si jako kupující či prodávající můžete vybrat.

Někteří lidé ani nepřemýšlí a pošlou celou částku do úschovy realitní kanceláře a naopak, někteří jedinci jsou velice obezřetní a mají strach využít i služeb advokáta, protože „Co kdyby s penězi utekl, tak jak to bylo jednou v Plzni?“ a chtějí využít pouze bankovní úschovy či notářské. Tak jak to tedy s těmi úschovami vlastně je?
Advokátní úschova
Ad v okáti jsou registrovaní u České advokátní komory a ze zákona musí mít pojištění profesní odpovědnosti ( pojištění se nevztahuje na zpronevěru ani jinou trestnou činnost.). Vyhotovují smlouvu o úschově, na základě které klient posílá peníze na bankovní účet. Pro každou úschovu využívají advokáti individuální účet. Advokát je povinen kdykoli potvrdit klientovi stav peněžních prostředků na účtu. Advokát průběžně informuje obě strany o všech změnách, které nastanou (když přijdou peníze na účet, když prodávající odesílá peníze).
Výhodou advokátní úschovy je pružnost a schopnost advokáta reagovat na požadavky klientů dle jejich individuální potřeby.
Cena za advokátní služby je smluvní. Advokáti nejsou vázání žádnou vyhláškou, která by jim cenu nařizovala. Cenu si určitě sjednejte před tím, než advokátovi zadáte vypracování smluv.
Notářská úschova
Notáři jsou registrovaní v notářské komoře a mají také povinnost profesního pojištění (pojištění se nevztahuje na zpronevěru ani jinou trestnou činnost.). Povinností notářů je také vyhotovit smlouvu o úschově s jasně definovanými podmínkami pro přijetí a vyplacení finanční částky.
Notářská úschova většinou vychází dráž než advokátní úschova.
Cenu za svoje služby mají notáři pevně stanovenou a nelze ji měnit. Notáři mají povinnost účtovat dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti 196/2001 Sb.
Bankovní úschova
I když se tato úschova zdá být nejbezpečnější, její nevýhodou je velká nepružnost banky a neochota cokoliv měnit ve vzoru smlouvy. Klienti tak musí přistoupit na podmínky banky, a pokud se jim něco nelíbí, mají „smůlu“.
Některé banky nejsou moc flexibilní, tudíž se celý proces s vyplácením peněz prodávajícímu může zdržet.
Cena za bankovní úschovu se pohybuje od 0,2 do 0,3 % z částky v úschově.
Úschova u realitní kanceláře
Tuto úschovu vůbec nedoporučuji.
Realitní kancelář může zkrachovat právě v době, kdy budou na jejím účtu ležet Vaše peníze. Pokud není kancelář pojištěna proti úpadku nebo způsobené škodě (což většinou nebývá) nic Vaše peníze nezachrání.
Realitní kancelář ručí jako s.r.o. jenom do výše svého základního kapitálu, který nemusí dosahovat Vaší částky v úschově, a rovněž také nemusíte být jediným klientem, jehož peníze právě ležely na stejném účtu.
Osobně doporučuji a sama vždy využívám advokátní úschovu u prověřeného advokáta. Je však na Vaší úvaze a finančních prostředcích, která varianta je pro Vás nejvhodnější.
Pokud prodáváte s realitní kanceláří, je také důležité probrat přímo s realitní kanceláří, jakou úschovu plně hradí a jakou úschovu si musíte částečně doplatit.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi