Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Zákon o maření spravedlnosti bude mírnější, vypadne z něj svádění ke křivé výpovědi

10.9.2018, e15.cz, Pavel Otto

Z původního návrhu ministerstva spravedlnosti postihovat předkladatele falešných důkazů má vypadnout svádění ke křivému obvinění nebo výpovědi.

Zavedení úplně nového deliktu maření spravedlnosti do trestního zákoníku se vládě podaří prosadit, byť zřejmě ve změkčené podobě. Sněmovna má tento týden na programu závěrečné kolo jednání o pozměňovacích návrzích upravujících původní předlohu. Novelu trestního kodexu kritizují advokáti a soudci, naopak státní zástupci ji podporují.

„Zřejmě projde maření spravedlnosti spočívající v předkládání padělaných nebo pozměněných důkazů. Svádění ke křivému obvinění či výpovědi by ale snad mělo vypadnout,“ řekl šéf ústavně-právního výboru z opoziční ODS Marek Benda. Kromě něj to navrhují i vládní poslanci ANO a ČSSD Helena Válková a Jan Chvojka.

I po případném zmírnění však novela podle Bendy příliš posílí pravomoci žalobců a policie. Naopak obhájci budou v nevýhodě. „Také soudci upozorňují na to, že zavedení nové skutkové podstaty může vést k průtahům v soudních jednáních, a to i v civilních, která mohou přecházet do trestních řízení,“ dodal Benda s tím, že jedna ze stran sporu bude moci soud neustále blokovat námitkami proti předloženým listinným nebo věcným důkazům.

Advokát Tomáš Sokol připomněl, že pokud se civilní kauza kvůli pouhým námitkám přenese do trestního řízení, bude muset veškeré dokazování o možné nepravosti důkazů provádět na náklady daňových poplatníků stát. Vzhledem k tomu, že za nový trestný čin mají v základní sazbě hrozit až dva roky vězení, budou muset obhájci po klientech vyžadovat prohlášení o autenticitě důkazů. „Připadá mi to nedůstojné. Pro řadu advokátů může nastat kritická situace, budou se kvůli postihu bát listiny předkládat,“ uvedl Sokol.

Ministerstvo spravedlnosti novelu jako celek hájí. „Zavedení nového trestného činu vyplývá z požadavků Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu a Úmluvy OSN proti korupci,“ uvedla Alžběta Šírková z ministerstva. Advokátní komora oponuje, že podle úmluv není nutné svádění ke křivému obvinění či výpovědi do českého právního řádu zavádět. Už nyní je trestné předkládání falešných směnek, znaleckých posudků, veřejných listin či lékařských zpráv. Na vědomé předkládání jiných padělaných důkazů, jako například smluv s účelově nesprávným datem, se však žádný paragraf nevztahuje.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi