Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Šéf soudu se omluvil za průtahy v kauze H-System

1.8.2018, Lidové noviny, Kateřina Kolářová

PRAHA Uprostřed včerejšího horkého odpoledne dorazili na pražský hrad šéfové Ústavního a Nejvyššího soudu. Prezident si je pozval po vynesení rozsudku Nejvyššího soudu, který minulý týden rozhodl o vystěhování téměř šedesátky rodin z horoměřických domů z kauzy H-System. Prezident hodlá rodiny u Ústavního soudu podpořit.
 Přestože justiční špičky s prezidentem nerozebíraly detaily případu, po jejich setkání vydala hlava státu prohlášení, že se hodlá v kauze angažovat. „Prezident je připraven v případě podání ústavní stížnosti ve věci H-Systemu se k této stížnosti připojit svým samostatným podáním na základě principu amicus curiae,“ zní oficiální stanovisko Hradu. Jedná se o formu stanoviska, kterou může k případu podat jakákoliv osoba a vyjádřit v ní právní názor. Vzhledem k tomu, že ale stížnost k ÚS dosud nedorazila, nechce soud komentovat, jak s podáním naloží.
 Zeman s šéfy justice diskutoval o délce řízení před soudy. „Délkou a neefektivitou řízení nejvíce trpí insolvenční řízení a případ H-Systemu je příkladem selhání české justice a zejména českého státu v kritických 90. letech,“ uvedl po schůzce Pavel Rychetský, šéf ÚS.
 Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal se po jednání omluvil za průtahy v kauze. Do případu by podle něj měl vstoupit stát, například doplacením rozdílu, který za domy požaduje správce konkurzní podstaty a tím, co nabízí družstvo Svatopluk. „Žádné rozhodnutí soudu totiž nedokáže situaci jednoznačně pro všechny poškozené vyřešit,“ zdůvodnil Šámal svůj návrh. Přiznal však, že v případě H-Systemu došlo k průtahům, za které se omluvil. Kauza se táhne přes dvacet let.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi