Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Obviněný, nebo státník?

5.2.2018, Lidové noviny, str. 14, Kristián Léko

PRÁVNÍ BAROMETR

Bez důkazů jsou výroky premiéra i prezidenta o trestním stíhání na objednávku nepřijatelné, shodne se velká většina právníků v pravidelné anketě LN. Hlavní problém vidí v tom, že Andrej Babiš svou obhajobou útočí na celý systém.

Dva nejvyšší ústavní činitelé republiky začátkem roku prohlásili, že v Česku si lze objednat trestní stíhání. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) to řekl v souvislosti s vydáním ke stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo, prezident Miloš Zeman tak zase okomentoval solární kauzu Aleny Vitáskové. Ta měla jít původně na 8,5 roku do vězení, ale odvolací soud ji očistil.
 Proti drsným vyjádřenímna adresu policie a justice se v posledních týdnech ohradily snad všechny významné instituce. Jak vyplývá z pravidelné ankety LN, rozhořčení panuje i mezi většinou řadových právníků.
 „Tyto výroky zbytečně oslabují už tak špatný obraz justice. Klienti je považují za realitu a mají dojem, že objednávka by trestní stíhání skutečně mohla dovést do úspěšného konce,“ uvádí jeden z účastníků ankety, které tradičně ponecháváme v anonymitě. „Důvěra se buduje léta, podkopat ji je pak možné za velmi krátkou dobu,“ doplňuje další z nich.
 Šířeji na věc nahlíží tento právník: „Tato slova lidem vzkazují, že se vlastně nedá věřit ničemu. Pokud bychom takto nihilisticky uvažovali, tak bychom nemohli věřit tomu, že držíme v ruce pravé peníze nebo benzin není pančovaný. Byť se s podvodným jednáním můžeme setkat, neznamená to, že je celý systém prohnilý.“
 Hlavní problém podle mnoha právníků tkví v tom, že Andrej Babiš v jedné osobě slučuje postavení obviněného v trestním řízení a předsedy vlády, která je za řádný výkon (mimo jiné) činnosti orgánů činných v trestním řízení odpovědná: „Zvolí-li stíhaný předseda vlády taktiku obhajoby mířící proti celému systému vymáhání práva, napomáhá likvidaci důvěry v takový systém, který se v očích nemálo voličů stává nelegitimním a hodným pověstného naházení do Vltavy.“

Obstrukce po vzoru Ratha?

Obviněný přitom může používat širokou plejádu různých nástrojů obhajoby, kromě věcných argumentů může sáhnout k napadání vyšetřovatelů, žalobců či obstrukcím. Nejeden účastník ankety ostatně očekává, že Babišovi advokáti spustí podobnou procesní kanonádu jako David Rath. Tyto výhrady shrnuje tento právník: „Andreje Babiše lidsky chápu, že dění kolem sebe prezentuje jako spiknutí a účelovku. Měl by ale být soudný – premiér, kterému reálně hrozí několik let kriminálu, je politicky střelený do obou nohou. Nelze mu věřit, že dokáže oddělit emoce od zájmu země.“ Na výsledek řízení by podle něj měl vyčkat jako řadový poslanec.
 „Tvrzení, že proti nejmocnějšímu muži ve státě si lze objednat součinnost evropských vyšetřovatelů, policistů a státních zástupců, považuji za úvahy z říše sci-fi,“ konstatuje jeden z právníků hojně zmiňovanou skutečnost, že možnost „objednávky“ naráží na složitý systém trestního řízení: „Trestní stíhání vede konkrétní policista, jeho činnost kontroluje dozorový státní zástupce a nad ním může vykonávat dohled státní zástupce z vyššího stupně. Všem navíc kauzu přidělují jejich vedoucí. Pro objednání by tedy muselo být ovlivněno hned šest osob na třech různých úřadech a později navíc i nalézací i odvolací soud. Tohle prostě v reálu nemůže fungovat.“
 Řada účastníků ankety ovšem nezpochybňuje, že individuální excesy se stávají: „Všude na světě lze doložit trestní stíhání ovlivněná hloupostí, leností, alibismem, služební horlivostí, ba i korupcí. Mluví-li ale někdoo možnosti objednání trestního stíhání, musí to doložit fakty.“
 Jako podezřelé kauzy nejčastěji uváděli kauzy Opencard, razii na Úřadu vlády v roce 2013 nebo případ Věry Jourové. Vesměs ale věří, že aktuální personální obsazení špiček státního zastupitelství dává garance, že to jsou jen nečetné výjimky.

Ztracené iluze o justici

Našla se ovšem nezanedbatelná skupina právníků, která iluze o českém justičním systému nemá a výroky obou čelných politiků přivítala. „Že existují kauzy ušité na míru proti někomu, o tom jsem přesvědčen. Děkuji panu Babišovi, že to řekl,“ říká jeden z nich.
 „Je mnoho kauz, které dokládají zneužívání policie a jiných složek české justice ve prospěch organizovaného zločinu. Strkání hlavy do písku před nepříjemným problémem v konečném důsledku ohrožuje právní stát ještě více,“ uvedl další z právníků.
 Poměrně mrazivé svědectví pak poskytl tento advokát: „Již jsem stál na obou stranách barikády. Zastupoval jsem stíhané klienty, kteří vyslovovali pochybnosti o objektivitě orgánů činných v trestním řízení. Jejich kroky pak nešly vysvětlit jinak než jejich nezákonnýmovlivněním. Zastupoval jsem ale i klienty, kteří mi řekli, že ovlivňují postup orgánů činných v trestním řízení. Jejich kroky plně potvrzovaly pravdivost informací.“
 „Ve státě, kde si může vedoucí sekretariátu premiéra a jeho milenka objednat, aby vojenská kontrarozvědka sledovala manželku premiéra, je možné asi opravdu všechno,“ konstatuje s nadsázkou jeden z respondentů.
 Někteří jeho kolegové si pak ve vztahu k výrokůmpremiéra neodpustili škodolibost: „Pan Babiš zřejmě považuje za skandální hlavně to, že objednat trestní stíhání může kdokoli i na premiéra. Doteď si patrně myslel, že na objednávky bude mít monopol on.“
 Podobně vyznívá i tato odpověď: „Lze-li si koupit trestní stíhání Babiše, tedy jednoho z nejbohatších a nejmocnějších lidí v zemi, bylo by možné si koupit trestní stíhání kohokoliv.“

Považujete za přijatelné výroky premiéra a prezidenta,
že si lze v Česku objednat trestní stíhání?
 ANO 17%
 NE 74%
NEVÍM 9%
Odpovídalo 126 právníků a právniček.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi