Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Nehospodárný koloběh

6.11.2017, Lidové noviny, str. 14, Libor Vávra

K VĚCI

Proč jsou pro justici tak důležité platy administrativního aparátu? Zjednodušeně řečeno, kvalita soudců rozhoduje o kvalitě jednotlivých soudních rozhodnutí a kvalita odborného aparátu pak o rychlosti a efektivitě celého soudního systému.

Máme-li porovnat úroveň a výkonnost našeho soudního systému s okolním světem – třeba optikou procentuální úspěšnosti stížností u Evropského soudu pro lidská práva –, pak zjistíme, že patříme mezi úspěšnější státy. V drtivé většině proher náš stát doplácí na celkovou délku řízení či na konkrétní průtahy. Což je oblast, kde podpůrný odborný aparát má svou nezastupitelnou roli. Můžeme jej rozdělit do dvou skupin pracovníků.

První skupinou jsou vyšší soudní úředníci a asistenti soudců. Prudké zvyšování počtu těchto odborníků odblokovalo celé soudní agendy a bez jejich práce dnes vůbec nelze o fungování justice uvažovat. Jde přitom o osoby s právnickým vzděláním, magisterským či bakalářským, případně absolventy Justiční akademie, tedy vysoce kvalifikované osoby. Jejich platy sice patří v soudním systému k těm nejvyšším, ale vůbec nemohou konkurovat nejen vůči soukromému prostoru (typicky advokátním kancelářím, které tyto zkušené zaměstnance často „přetahují“), ale i jiným státním institucím! Ti s magisterským vzděláním obvykle po dosažení justiční zkoušky zkouší uspět ve výběrovém řízení a usilovat o místo soudce. Většinově však odcházejí s nabytými zkušenostmi mimo justici a soudci musí školit nově nastoupivší absolventy. Mimořádně nehospodárný koloběh pro stát.

Ještě horší je ale situace ostatních odborných zaměstnanců soudů. To už dávno nejsou zapisovatelky, jejichž jedinou odbornou dovedností bylo bleskurychlé psaní na mechanickém psacím stroji dle diktátu soudce. Dnes musí každá ovládat hned několik počítačových systémů, vést bezchybně spisové přehledy, rejstříky, v případě protokolujících úředníků dokonce podle vlastní znalosti spisu převést do písemné podoby to podstatné z nahrávky hlavního líčení!

Lépe platí i hypermarkety

Zkrátka, reálné administrativní dovednosti těchto nenahraditelných pracovníků stouply za poslední léta řádově výše. Nikoli však jejich platové zařazení. A v těchto kategoriích už platově soudnictví není schopné konkurovat nejen soukromému sektoru, státní správě a samosprávě, ale již i nevládním organizacím, ba dokonce hypermarketům. Také proto, že významná většina soudů sídlí ve velkých a bohatých krajských městech. Jen v Praze má sídlo patnáct velkých soudů, včetně toho absolutně největšího – Městského soudu. Průměrná mzda v Praze je přitom významně vyšší, než ve zbytku republiky.

Investice do odborného aparátu soudů se státu vyplácí již řadu let, kdy přes zvyšující se obtížnost soudních sporů se léta nezvyšuje počet soudců, neboť kvalita odborného aparátu dokáže nepříznivý trend vyrovnávat. Další investice se státu vyplatí relativně velmi rychle, mnohem rychleji, než jmenování dalších soudců, vymýšlení nových zákonů či bůhvíjakých reforem.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi