Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Srbskému exprokurátorovi pro válečné zločiny brání být advokátem

1.11.2017, Zpravodajství ČTK

Bělehrad 1. listopadu (ČTK) - Bývalému šéfovi srbské prokuratury pro válečné zločiny Vladimiru Vukčevičovi brání srbská advokátní komora stát se advokátem s odůvodněním, že údajně není hoden této práce. Za Vukčevičova působení na prokuratuře byli v Srbsku mimo jiné zadrženi a předáni tribunálu v Haagu bývalí váleční vůdci bosenských Srbů Radovan Karadžić a Ratko Mladić.

Záporné stanovisko s uvedeným zdůvodněním zaujala advokátní komora Bělehradu už letos v lednu. Poukazovala přitom na to, že Vukčević se při své práci prokurátora příliš opíral o zjištění nevládního Fondu pro lidská práva. Tento fond přitom platí za nejvýznamnější instituci v Srbsku a v celém regionu, pokud jde o informace o válečných zločinech spáchaných na prostoru bývalé Jugoslávie v devadesátých letech.

Postižený proti odmítnutí přijmout ho mezi advokáty podal stížnost, ale celostátní advokátní komora ji podle médií dnes odmítla. Tentokrát přibyl argument, že při výběru svých spolupracovníků se radil s tajnou službou BIA. Vukčević to v rozhovoru pro list Politika odmítl. S pracovníky BIA se sice skutečně scházel, to ale souviselo s oblastí jeho působnosti.

Vukčević byl prvním srbským zvláštním prokurátorem pro válečné zločiny. Ve funkci působil 12 let do roku 2015. Nezřídka mluvil o problémech a průtazích, s nimiž se při své práci setkával ze strany úřadů.

Před deseti dny v rozhovoru poskytnutém nezávislé regionální televizní stanici M1 řekl, že na prokuraturu pro válečné zločiny je v současné době vyvíjen obrovský politický tlak, což tuto práci přímo ohrožuje. Výkonná moc podle jeho vyjádření vytváří politiku trestního stíhání, respektive rozhoduje o tom, kdo se bude za své činy zodpovídat.

"Řízení se zahajují s nevídanou mediální kampaní a končí zásadním selháním a osvobozujícími rozsudky. Na druhé straně jsou záhadným způsobem osvobozováni lidé vězící po krk v kriminalitě, proti nimž existují nevyvratitelné důkazy," řekl Vukčević.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi