Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Onyskiv stane u soudu na podzim

Teplice - Už dva roky chodí Sergej Onyskiv, muž obviněný z organizování brutálního gangu kuplířů, po Teplicích svobodně. Podniká a vyjel si dokonce do Ameriky. Jeho pohyb na svobodě by ale nemusel trvat věčně.
 
Podle informací MF DNES stane opět před soudem. Druhé kolo ostře sledovaného procesu má začít v listopadu. Třináct členů brutálního gangu kolem Ukrajince Sergeje Onyskiva a Chorvata Seada Čehajiče, kteří měli organizovat v Dubí prostituci, by mělo opět zasednout na lavici obžalovaných. Mělo. Pokud se je podaří sehnat. Už jednou byli za kuplířství a zločinné spolčení souzeni, případ ale po chybě tehdejšího soudce Jindřicha Pojkara vyzněl do ztracena. I teď je jasné, že odsoudit je, bude velmi složité.
 
Devět údajných kuplířů bylo v červnu 2005 těsně před vynesením rozsudku propuštěno z vazby poté, kdy se soudce Pojkar při prodlužování jejich pobytu v cele dopustil procesních chyb. Pojkar nakonec sám z justice odešel a případ dostala na starost soudkyně Zdeňka Horčicová, která musí celý proces začít znovu.
 
“Znamená to předvolat obžalované a zajistit všechny svědky, protože jsem v té době u tohoto případu nebyla, a nemůžu proto přečíst jejich tehdejší výpovědi,” říká Horčicová. “Může se to protáhnout na několik let,” dodává soudkyně, která se nyní probírá více než sedmi tisíci stran spisu. Hlavní líčení nařídila na 9. listopad.
Pokračování na straně D3

TŘI ROKY OD ZATČENÍ. Pracovníci teplického soudu v těchto dnech překládají nová předvolání do rodných jazyků obžalovaných v kauze Onyskiv nazvané podle jednoho z členů gangu obviněných kuplířů. Druhý soud má začít v listopadu. Gang byl pozatýkán před třemi lety.
Pokračování ze strany D1
Pracovníci teplického soudu v těchto dnech překládají nová předvolání do rodných jazyků obžalovaných. “Stačí však, aby si jeden z nich doručení nepřevzal, a my nemůžeme začít,” uvádí Horčicová. “Snad to pro ně nebude návod, ale myslím, že jejich obhájci jim stejně všechny možnosti důkladně vysvětlili,” dodala. Je přitom pravděpodobné, že část obžalovaných již v České republice dávno není. Dopátrat se jich na Ukrajině či Balkánu nebude jednoduché a přivést je do Teplic před soud ještě těžší.
 
Pokud se některého z obžalovaných nepodaří dostat do Teplic před soud, může ho Horčicová odsoudit v nepřítomnosti. Jenže řízení proti uprchlému může soud nařídit pouze v případě, že si obžalovaný převezme předvolání, ale soudnímu líčení se přesto vyhýbá anebo pokud příkaz k zadržení v rámci mezinárodní právní pomoci nebude účinný. Navíc, když soud někoho odsoudí v nepřítomnosti a dotyčný se po čase objeví v České republice, má právo požádat o zrušení rozsudku a opakování líčení za jeho účasti. “O tom je ale nyní předčasné spekulovat. Třeba se 9. listopadu všichni sejdeme,” doufá Horčicová.

Chybělo málo

V červnu 2005 přitom chybělo málo a proces mohl skončit rozsudkem. Soud s kuplíři tehdy probíhal za mimořádných bezpečenostních opatření už tři týdny. Tři měsíce před tím však udělal Pojkar osudovou chybu, když rozhodoval o prodloužení vazby obžalovaných členů gangu.
 
“K výslechům obžalovaných nepozval jejich obhájce a spis se stížností pak poslal ke krajskému soudu s tříměsíčním zpožděním, takže ty chyby už nešlo napravit. Rozhodnutí o vazbě muselo být zrušeno, a všichni obžalovaní tak byli propuštěni,” uvedla tehdy místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí Dagmar Švecová.
 
Pojkarova chyba neznamenala jen propuštění z vazby, ale ve svém důsledku i minimiální šanci gang někdy odsoudit. Po dvouleté policejní práci se dostali kuplíři na svobodu a navíc se zřejmě již nepodaří zajistit klíčové svědkyně - dívky, které gang nutil k prostituci.
 
Kriminalisté sledovali skupinu kuplířů od roku 2002. Podle policistů ve svých nočních podnicích na trase E55 v Dubí nezákonně obchodovali s dívkami. Jejich “nábor” pro práci v českých nightklubech měl probíhat v jedné cestovní kanceláři v Bělorusku. Dívky odtud odjížděly s vidinou, že si u nás budou moci legálně vydělávat peníze. O jakou práci jde, se dozvěděly až v okamžiku, kdy jim jejich zaměstnavatelé zabavili pasy.

Prozrazený zátah

V noci 28. května 2004 proti nim speciální komando udeřilo při akci s krycím názvem Bábo. “Gang skutečně patřil k brutálním skupinám. Dívky, které odmítly spolupracovat, přinutili k prostituci násilím. Podle odposlechů měl být v jednom z nevěstinců sklep, kam byly neposlušné dívky zavírány, byly zde mučeny a znásilňovány,” popisovala praktiky kuplířů tehdejší mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.
 
Případ ale od začátku provázejí podivné okolnosti. Zátah byl prozrazen a jeden z vůdců gangu Chorvat Alahudin Halilagič uprchl a vzal s sebou i většinu peněz, které gang z prostituce získal. Podle policie mělo jít o desítky milionů korun.
 
Navíc se policistům nepodařilo zajistit Bělorusky, které kuplíři násilím nutili k prostituci. “Před policií je ukryli v jednom bytu v centru Teplic a odtud je stihli odvést pryč,” vzpomíná Pojkar, kterého kauza Onyskiv nakonec stála soudcovský talár. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec totiž na Pojkara podal kárnou žalobu a nařídil kontrolu jeho spisů. Kárný senát mu pak na podzim 2005 udělil za propuštění gangu důtku. Tím však soudcovy trable neskončily.
 
Kontrola ministerstva odhalila, že kvůli jeho nečinnosti došlo v posledních třech letech k promlčení patnácti trestních kauz. Lidé obžalovaní ze závažných kriminálních činů tak nebyli odsouzeni. Následovala druhá kárná žaloba ministra, kvůli které tentokrát Pojkar dostal nejpřísnější možný trest - byl zbaven funkce soudce.
 
Soudce se proti oběma rozsudkům odvolal. Ministr Němec ale využil svého práva a v únoru 2006 postavil Pojkara mimo službu. Soudce nesměl vykonávat svou práci a pobíral poloviční plat. Loni 11. srpna, dva týdny před tím, než měl o jeho osudu rozhodovat Nejvyšší soud, poslal Pojkar prezidentské kanceláři svou rezignaci.

Potrestaný soudce žaluje advokátní komoru

Pojkar po svém odchodu z justice uvažoval, že si zařídí advokátní praxi. Loni v prosinici požádal o zápis na listinu advokátů. Jenže vedení komory ho odmítlo přijmout, a Pojkar ji proto zažaloval.
 
“V našich očích není bezúhonným uchazečem o členství v advokátní komoře. Chceme lidi, kteří dodržují etický kodex. Bylo by to proti zájmu veřejnosti, aby vykonával obdobnou profesi, kvůli níž již byl kárně trestán. Advokacie by ztratila důvěru veřejnosti,” uvedla mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.
 
Bezúhonným kandidátem na advokáta není Pojkar přesto, že vlastně nebyl nikdy pravomocně za své chyby potrestán. “On opustil justici, a jen proto nemohl kárný soud rozhodnout. Jenže to je od těchto lidí alibismus. Oni tuší, že to s nimi nedopadne dobře a že by je kárný senát mohl zbavit taláru, a myslí, že budou pracovat v advokacii. Ale takové lidi my nechceme,” dodala..
 
Správní žalobou na advokátní komoru se ještě správní soud nezačal zabývat. Chaloupková si ale myslí, že Pojkar se stížností neuspěje. “V podobných případech soud vždy rozhodl v náš prospěch a myslím si, že případ pana Pojkara dopadne stejně,” míní Chaloupková.
 
Pojkar se k tomu nechce příliš vyjadřovat. “Podal jsem správní žalobu, řízení stále běží,” řekl jen. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi