Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Je to 110 let, co se narodila první doktorka práv

Praha - Byla první ženou, která vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Stala se tedy první doktorkou práv v Československu. Anděla Kozáková-Jírová.
V pondělí uplynulo 110 let ode dne, kdy se narodila.
 
Ženy mohly v českých zemích studovat od konce 19. století, v té době však jen filozofii nebo medicínu. Teprve dvacet let po promoci prvních lékařek či filozofek se pro ženy otevřela další možnost – studium práva a techniky. Bylo to v roce 1918. Ženy však měly problémy i po studiu. Když se chtěly prosadit v povoláních dříve vyhrazeným jen mužům, často narazily. A platilo to i pro právničky.
 
Prvním odvětvím, jehož zástupci připustili přijímání právniček, bylo notářství. Právě tomu dala přednost i Anděla Kozáková-Jírová.
 
“První advokátkou se tak stala její vrstevnice Matylda Mocová-Wíchová,” píše na svém webu Česká advokátní komora.
Kozáková-Jírová si v notářství později připsala i další prvenství – v září 1938 byla jmenována veřejným notářem.
 
Ještě za studií se Kozáková-Jírová přátelila s Miladou Horákovou. Společně s dalšími vysokoškolačkami našla cestu k ženskému hnutí. V boji za rovný přístup žen a mužů ve státní a veřejné správě se angažovala ve Sdružení vysokoškolsky vzdělaných žen.
 
Vté době měly právničky nesnadné postavení. Jen málokdo si dovedl představit ženu v roli soudkyně, advokátky nebo notářky. Také do roku 1925 žádná kvalifikovaná právnička nezískala stálé místo v justici. Dnes je podíl soudkyň 62 procent, státních zástupkyň 54 a advokátek 40 procent.
 
Kozáková-Jírová se však nezajímala jen o právo. Jako majitelka sbírek bibliofilských tisků a starého skla měla blízko také k umění.
 
Od roku 1949 žila v exilu. Zemřela v americké Santa Barbaře 1. června 1986 ve věku 89 let.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi