Nepřehlédněte!


GDPR    
pro advokáty a AK    
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

K nejvlivnějším v Praze patří advokáti

téma Deníku

Praha – K nejvlivnějším pražským osobnostem patří advokáti. Především ti s přesahem z práva do politiky. Kromě bývalého ministra vnitra Tomáše Sokola, který se vždy profiloval jako zarytý antikomunista, se ostatní často rekrutují z bývalé líhně KSČ nebo Socialistického svazu mládeže.
 
Sám Sokol, který byl porevolučním ministrem vnitra a nyní u něj jako advokáta hledají “azyl” osobnosti typu tuneláře Radovana Krejčíře, exšéfa Bambini di Praga Bohumila Kulinského či exministra informatiky Vladimíra Mlynáře, je v hodnocení své vlivnosti zdrženlivý. “Když se mluví o vlivu, musí se říci na koho. A v tom se za příliš vlivného nepovažuji,” říká.
 
Sokolovi se jako právní autoritě například podařilo – i když nechtěně – shodit ze stolu celý nový trestní zákoník. Jeho článek o kriminalizaci podnikatelů si přečetl poslanec ODS Marek Benda a jím inspirován navrhl uvedený paragraf vyškrtnout. Když si toho pak někteří politici všimli a začali bít na poplach, že vyškrtnutí paragrafu amnestuje tuneláře, raději celý zákoník shodili pod stůl.
 
Jedním z nejbohatších pražských právníků s velkým vlivem je bývalý komunistický ministr a polistopadový federální premiér Marián Čalfa. Známé je jeho angažmá při prodeji Havlovy poloviny Lucerny Chemopetrolu Václava Junka.
 
Elitním právníkem je také Miroslav Jansta, který začínal politickou dráhu ve svazáckém Českém vysokoškolském ústředí. Ještě jako člen KSČ byl federálním poslancem. Pak ale přestoupil do ČSSD a stal se šedou eminencí této strany. V kuloárech se proslýchá, že Stanislav Gross se bez jeho právní rady neobešel při rozhodování na vnitru ani ve vládě.

Miliony od sponzorů

Mezi jeho blízké přátele patří i exministr zemědělství Jan Mládek, který bydlí v Janstově pražském bytě. Jansta byl dříve hlavním právníkem Antonína Charouze a vlastní několik firem. Letos v září jeho kancelář inkasovala od ČSOB 119 milionů korun za dvouměsíční pomoc při prodloužení exkluzivní smlouvy banky s Českou poštou. Od června 2005 do března 2006 pracovala pro úřad vlády.
 
Díky svému vlivu Jansta také dokáže každoročně získat od sponzorů desítky milionů korun ročně pro basketbalový klub v Nymburce, jehož je prezidentem.
 
Bývalý předseda Celoškolského univerzitního výboru SSM Pavel Smutný také prokázal, že v polistopadové společnosti se odborně a jazykově vybavení právníci s politickými konexemi neztratili. Působí v pražské advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný, která se zaměřuje na obchodní a civilní právo. Angažovala se například v kauzách Komerční banky nebo Čepra.
 
Po svém odchodu z postu nejvyšší státní zástupkyně ale do této kanceláře nastoupila Marie Benešová, která minulý víkend neúspěšně kandidovala za sociální demokraty do Senátu. V kanceláři se bude věnovat trestnímu právu. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi