Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Počet advokátů v ČR nepřetržitě stoupá, nejvíce jich je v Praze

Praha 23. srpna (ČTK) - Počet českých advokátů v posledních 15 letech nepřetržitě stoupá, zvyšuje se i počet právnických firem. Začátkem letošního července v Česku působilo 87 veřejných obchodních společností, které nabízejí právní služby. V roce 2002 jich bylo o čtvrtinu méně. Počet advokátů dosáhl čísla 7687, a oproti roku 2002 se tak zvýšil více než o tisícovku. Oslovení zástupci právnických firem ani samostatní advokáti se ale nedomnívají, že by český trh byl přesycený. I přes obrovskou konkurenci, která panuje zejména v Praze, ještě existují právní obory, v nichž poptávka po kvalitních službách výrazně převyšuje nabídku.

Podle Martina Šolce z pražské advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík je v řadě oblastí právníků přebytek. "Existují však i segmenty trhu právních služeb, kde je nasycení nižší. Mezi jednotlivými segmenty je ale obtížná migrace - pokud se například advokát z pohraničí věnoval trestní agendě, není pro něj tak jednoduché přesídlit do Prahy a přeorientovat se řekněme na právní podmínky derivátových obchodů," uvedl.

Důležitější než počet právníků je podle Jana Petříka z firmy Brzobohatý, Brož & Honsa poptávka a ekonomická situace. "Trh již neunese například vznik nové pobočky velké zahraniční firmy nebo nelze předpokládat vznik zcela nové kanceláře nad 30 právníků," myslí si. Potvrzuje to i Radan Kubr z firmy Procházka/Randl/Kubr. "Časem může dojít ke konsolidaci trhu, jak se to stalo například v jiných evropských zemích, kde větší firmy fúzovaly."

Vzhledem ke komplikované legislativě a ekonomické situaci prý může růst počet advokátů, kteří se budou soustřeďovat na obchodní právo. Zájem o advokátní služby se zvyšuje u malých a středních podniků, prostor mají právníci i v malých městech.

Velké právnické firmy se soustřeďují především v hlavním městě, kde působí i pobočky mezinárodních společností. Jejich výhodou je možnost hlubší specializace, zároveň mají dostatečné personální a technické zázemí pro poskytování služeb při rozsáhlých obchodních transakcích. Logicky se na ně tedy obracejí spíše velké společnosti, které mají zájem o odborníky v oblasti obchodního práva. Roli hraje také pojištění profesní zodpovědnosti. Firemní klient si nechá radit spíše od velké kanceláře, která si může dovolit vyšší pojištění, a pokryje tak případné škody způsobené profesním pochybením.

Malé kanceláře nebo samostatní advokáti se častěji věnují občanskému, rodinnému nebo trestnímu právu a jejich klienty jsou spíše jednotlivci.

V posledních letech se změnila hlavně míra specializace advokátů. Ti se kvůli náročnosti českých právních předpisů věnují čím dál menším oblastem. Podle advokátky Ireny Chmelíkové, která působí v Českých Budějovicích, je ale mimo Prahu přílišná specializace nemožná. Kvůli konkurenceschopnosti tam totiž musí být právník co nejuniverzálnější.

"Před lety bylo přijatelné, aby někdo řekl, že se specializuje na obchodní právo. Když podobnou větu někdo vysloví dnes, bude to považováno za důkaz toho, že řečník neví, o čem hovoří," tvrdí Martin Šolc. Specializace se vytváří podle aktuálních požadavků. V advokátní kanceláři Procházka/Randl/Kubr, která se zaměřuje na obchodní právo, je poptávka například po odbornících na právo nemovitostí, právo obchodních společností, telekomunikační právo, pracovní nebo soutěžní právo.

Ceny advokátních služeb se v posledních letech dramaticky nezvedly, významně se ale liší podle regionu a typu služeb. Odměna advokáta je založena na hodinových sazbách, které se u větších kanceláří pohybují zhruba v rozmezí 2500 až 6000 korun. Samostatní advokáti účtují klientům mnohem méně. Daniel Rosický z kanceláře Procházka/Randl/Kubr upozorňuje i na to, že pro některé klienty přestává být cena služeb rozhodující. "Firmy naší velikosti si méně a méně konkurují cenou, klienti hledají znalosti a jsou za ně ochotny slušně platit," říká.

Vývoj počtu advokátů a koncipientů

  1990 1995 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006*  počet aktivních advokátů 1117 4969 6207 6406 6616 6935 7200 7437 7687  počet koncipientů 2 671 1955 2020 2066 2188 2493 2282 2727

* k 1. 7. 2006

Počet aktivních advokátů podle místa působení

 západní Čechy 343  jižní Čechy 357  severní Čechy 390  východní Čechy 476  střední Čechy 498  severní Morava 787  jižní Morava 1312  Praha 3524


Zdroj: Česká advokátní komora
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi