Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokát Altner tvrdí, že mu ČSSD dluží nejméně 17,5 miliardy

Doplněno o vyjádření ČSSD ve 2. odstavci.

--------------------

Praha 29. června (ČTK) - Advokát Zdeněk Altner tvrdí, že mu sociální demokracie dluží nejméně 17,5 miliardy korun. Jde o honorář za to, že ČSSD zastupoval při jejím sporu o vlastnictví Lidového domu, spolu s úroky a sankcemi za neplacení. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že přesnou částku zná jen ČSSD podle svého účetnictví.

ČSSD považuje Altnerovy nároky podle tiskového mluvčího Zbyňka Rýpara za neopodstatněné, a to "nejen z důvodu nemorálnosti vyplývajících ze smlouvy, kterou s ním uzavřela v době, kdy na ní byl vyvíjen ekonomický a politický tlak". ČSSD byla i přesto ochotná se s advokátem dohodnout na vyrovnání závazků, on to ale odmítl, uvedl mluvčí. Dodal, že je kauza v soudním řízení, proto se k ní ČSSD do vynesení rozsudku nebude vyjadřovat.

Advokát si je podle svých slov vědom toho, že ČSSD takovou sumu nemá. Co nevymůže na ní, bude prý vymáhat po České republice, protože byl vystavován tlaku a příkořím státních úřadů a nedůvodným trestním stíháním. Jako příklad uvedl zadržení na příkaz státního zastupitelství pro Prahu 5 na česko-slovenské hranici jenom proto, že prý se mu nepodařilo doručit korespondenci. Požádal proto, aby jeho věci dozorovalo jiné státní zastupitelství.

Odměna, kterou by měl Altner od ČSSD za zastupování v kauze Lidového domu dostat, činila podle jeho výpočtu k letošnímu 2. květnu přes 94 milionů korun. Je to desetina hodnoty Lidového domu, který ČSSD vymohl. Desetiprocentní honorář nepovažuje za nepřiměřený nebo za nemorální. Advokát poukázal na to, že podle dokumentů České advokátní komory z října 2005 lze považovat za nepřiměřenou odměnu vyšší než 25 procent hodnoty vymáhané věci.

Podstatnou část dlužné částky tvoří tvrdé sankce za neplacení a nedodržování mandátní smlouvy, kterou ČSSD s Altnerem uzavřela. Tvrdost sankcí přiznává i advokát. Dodal ale, že se týkají jen toho, kdo nedodržuje smlouvy.

Altner dnes také potvrdil, že mu ČSSD v roce 2000 vyplatila 16 milionů korun, zatímco on tehdy požadoval trojnásobek. Zbylé dvě třetiny částky dala do právní úschovy s odůvodněním, že se jich domáhají dva jeho asistenti. Advokát ale argumentuje tím, že jediný existující smluvní vztah byl mezi ním a ČSSD.

Obvodní soud pro Prahu 1 už Altnerovi přiznal, že mu je ČSSD povinna zaplatit více než 18,5 milionu korun s desetiprocentním úrokem a sankcí 0,3 procenta za každý den prodlení, což zhruba podle advokáta činí 176 milionů korun. Zamítl ale jeho žalobu vůči společnosti Cíl, jejímž prostřednictvím ČSSD Lidový dům vlastní. Proti rozsudku se odvolaly obě strany, proto nenabyl právní moci.

ČSSD se už před lety proti Altnerovým nárokům, které považuje strana za nepřiměřené, ohradila u České advokátní komory. Kárný senát však loni v říjnu Altnera žaloby zprostil. Ani tento spor ale neskončil. Advokát dnes novinářům řekl, že se proti rozhodnutí senátu ČSSD odvolala.

Altner nyní připravuje návrh na obstavení účtů ČSSD. Kdyby se mu podařilo zjistit, že má ČSSD ještě jiného věřitele, nevyloučil, že by podal návrh na konkurz. Advokát je už nyní rozhodnut, že se bude svých nároků, které vyplývají z jeho smluvního vztahu s ČSSD, domáhat u Evropské komise, jestliže v Česku neuspěje. Nedodržení smlouvy totiž považuje za porušení komunitárního práva unie. Dal si prý už vypracovat posudek právníky jedné renomované evropské univerzity.

Sociální demokracie vedla letitý spor o vlastnictví Lidového domu s ministerstvem financí. Soud už v roce 1994 uznal, že Lidový dům nikdy nepřestal být v majetku akciové společnosti Cíl, kterou vlastnili socialističtí funkcionáři. V roce 2000 zakončil kauzu Ústavní soud, který rozhodl o právní kontinuitě sociální demokracie, již žalobce stále zpochybňoval.

Václav Hrníčko mkv
Cas| 16:20 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi