Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokát Altner chce od ČSSD za kauzu Lidový dům 4,6 miliardy

Praha 12. května (ČTK) - Advokát Zdeněk Altner, který zastupoval sociální demokracii při jejím sporu o vlastnictví Lidového domu, vymáhá od vládní strany více než 4,6 miliardy korun. Uvádí to v dopise premiérovi Jiřímu Paroubkovi, ve kterém ho žádá, aby účastníky sobotního mimořádného sjezdu ČSSD informoval o těchto údajných závazcích Lidového domu. ČSSD jeho požadavky odmítá.

"Nemám tuto informaci, nebudu to komentovat," řekl ČTK místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec.

Altner se odvolává na mandátní smlouvu s ČSSD z května 1997. Podle ní prý mu náleží honorář více než 94 milionů. Po připočtení smluvní pokuty a úroku za neplacení tato částka dosáhla téměř 742 milionů korun.

Další nároky uplatňuje Altner za porušení smluvní povinnosti ČSSD oznámit mu do dvaceti dnů po připsání částky, kterou jim jako advokát vymohl, kým, kdy a v jaké výši byla zaslána na účet ČSSD. Smluvní pokuta za to podle něj činí zhruba 3,926 miliardy korun.

ČSSD se už před čtyřmi lety proti Altnerovým nárokům ohradila u České advokátní komory, která stížnost vyhodnotila jako důvodnou. V roce 2001 podal předseda kontrolní rady komory na advokáta kárnou žalobu, protože dospěl k závěru, že žádal nepřiměřenou podílovou odměnu a nepřiměřenou smluvní pokutu.

Altner v dopise Paroubkovi hrozí, že podnikne veškerá opatření k zajištění ochrany svých nároků, pokud sjezd ČSSD neprojedná stav závazků sociální demokracie vůči němu a do 16. května mu ČSSD nedoručí písemné uznání svých závazků z mandátní smlouvy.

"Peníze jsou důležité, ale ze všeho nejdůležitější je to, že mám nějaká práva a že se mnou nikdo nebude jednat, jako bych byl občan druhé kategorie," dodal.

Ve sporu advokáta Altnera se sociální demokracií dosud nepadlo žádné pravomocné rozhodnutí.

Sociální demokracie vedla letitý spor o vlastnictví Lidového domu s ministerstvem financí. Soud už v roce 1994 uznal, že Lidový dům nikdy nepřestal být v majetku akciové společnosti Cíl, kterou vlastnili socialističtí funkcionáři. V roce 2000 zakončil kauzu Ústavní soud, který rozhodl o právní kontinuitě sociální demokracie, již žalobce stále zpochybňoval.

Václav Hrníčko kar
Cas| 16:31 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi