Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáta Janstu vyšetřuje také jeho profesní komora

PRAHA Styky advokátní kanceláře Miroslava Jansty s Československou obchodní bankou (ČSOB) a ministerstvem financí se už příliš nezamlouvají ani České advokátní komoře.
 
Kontrolní rada této organizace začala vyšetřovat podezření, že se advokátní kancelář Jansta, Kostka & spol. dostala do střetu zájmů.
 
Českou advokátní komoru vyprovokovaly ke zvýšené činnosti právě zprávy médií o spolupráci právníků s ČSOB a o jejich napojení na špičky sociální demokracie a ministerstva financí.
 
“Šetření bylo zahájeno z podnětu tajemníka České advokátní komory,” vysvětlila včera mluvčí Iva Chaloupková. Dodala nicméně, že kvůli případu se na komoru dosud neobrátila policie ani žádný jiný úřad. “To, že je případ komorou prošetřován, však apriori neznamená, že JUDr. Jansta pochybil,” zdůraznila. Navíc prohlásila, že otázkou výše stomilionové odměny, kterou Miroslav Jansta obdržel od ČSOB za zastupování této banky při uzavírání dodatku ke smlouvě s Českou poštou, advokátní komora zatím neřeší. “Odměnu bychom prošetřovali v okamžiku, kdy bychom dostali podnět od policie nebo klienta,” řekla v této souvislosti mluvčí komory.
 
Premiér Jiří Paroubek během včerejších interpelací ve sněmovně popřel jakékoliv spojení mezi Janstou, potažmo ČSOB, a sociální demokracií. “Nic takového neexistuje, to chci tady říct s plnou rozhodností,” prohlásil Paroubek před poslanci. Premiér požádal ministryni informatiky Danu Bérovou, aby okolnosti smlouvy s Českou poštou vysvětlila.

Policie již stamilionové odměny, které provázely prodloužení miliardových smluv státní České pošty a ČSOB, vyšetřuje. Právník blízký ČSSD měl dostat od ČSOB odměnu 100 milionů korun za to, že banka nadále může na přepážkách České pošty nabízet služby Poštovní spořitelny. Údaje o transakci včetně důvěrných dat z banky se navíc měly objevit v rukou podnikatelského podsvětí. Podle serveru Aktuálně. cz, podsvětí nyní údajně tvrdí, že ČSOB prokazatelně uzavřela fiktivní smlouvy o provizi, aby vládní ČSSD pomohla před volbami získat peníze.
100 milionů provize ČSOB, již dříve obviňovaná ze spojenectví s politiky ČSSD, podle serveru vyplatila najatým expertům 300 milionů korun za to, že jí pomohli udržet si letitý kontrakt s Českou poštou. Provize 100 milionů korun plus DPH měla skončilt v advokátní kanceláři Miroslava Jansty, člena ČSSD a neformálního poradce premiéra.
 
Jiří Paroubek včera tvrdil, že že takové označení advokáta je trošku přehnané. “My máme velmi přátelské vztahy, ale hovoříme spolu spíš o fotbale nežli o politice,” popsal své vztahy s Janstou. Jeho kancelář podle Paroubka stejně jako další advokáti poskytuje úřadu vlády občasné právní služby. Zástupce Advokátní kanceláře Jansta, Kostka & spol. seděl například začátkem ledna za stát na jednání mezi ministerstvem financí a Českou konsolidační agenturou (ČKA). Podle oficiálního zápisu ze schůzky šlo o prodej rizikových pohledávek držených ČKA za jednu korunu ve prospěch ČSOB.
 
Ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD) navíc bydlí v pražském bytě, který patří Janstovi. Paroubek včera člena své vlády vyzval, aby záležitost vysvětlil veřejnosti. Mládek se přitom v roce 2000 z pozice prvního náměstka ministra financí podílel na uvalení nucené správy na IPB a jejím následném prodeji ČSOB. 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi