Nepřehlédněte!


Změny související s opravami budov
ČAK – ZDE

  • FOO
  • FOO
  • FOO

O dění v české advokacii bychom se měli zajímat

8.9.2017, Právní rádce, str. 3, Jaroslav Kramer

EDITORIAL

Vážení čtenáři, letní měsíce jsou definitvně za námi a podzimní agenda naznačuje, že nebude v následujících měsících nouze o zajímavé a klíčové novinky.

Advokátní volby

Českou advokátní komoru čeká její sedmý sněm, který rozdá karty na příští čtyři roky. Většinu advokátů zřejmě vedení komory nezajímá, o pestré nabídce kandidátů se totiž letos hovořit nedá. Osmnáct z devatenácti osobností je podepsáno pod společným programovým prohlášením a společným lídrem, Vladimírem Jirouskem. Ignorace voleb ale přesto není na místě. I když se může na první pohled složení kandidátů jevit spíše konzervativně, jejich volební sliby se v řadě oblastí vymaňují ze současné uzavřenosti komory. Pokud by se ve výsledku „staronovému“ vedení podařilo prosadit většinu bodů z programového prohlášení, udělala by česká advokacie výrazný krok směrem k moderní profesní organizaci, srovnatelné s dalšími evropskými komorami.

Nejviditelnější posun se dá očekávat na poli elektronické advokacie. Ať už jde o pravidla pro používání elektronických platforem, advokátní úložiště dat anebo centrální informační portál, je třeba podobné návrhy vítat. Jako zástupce jednoho z největších mediálních domů v Česku také vyzdvihuji snahu o zlepšení mediálního obrazu komory. Doby, kdy stačilo čas od času reagovat na dotaz novinářů, jsou pryč. Moderní stav je vidět, určuje agendu a podporuje kvalitní projekty napříč společností. Konkrétní kroky navrhované společnou kandidátkou, jako je otevřenost vůči novým příležitostem, mediální podpora regionů a optimalizace současných, ne vždy pouze pozitivně vnímaných akcí komory, jsou příjemným příslibem. Spolu s dalšími body tvoří společné programové prohlášení kandidátů závazek, jehož naplnění by pomohlo zvýšit zájem advokátů o samotnou komoru – a za čtyři roky bychom mohli sledovat pestřejší souboj o její vedení.

Abych se neorientoval jen na advokáty, brzy nás čekají ještě jedny „stavovské“ volby. Začátkem října se koná volební Shromáždění delegátů Soudcovské unie a o funkci prezidenta bude usilovat hned několik osobností. Výsledky by mohly naznačit, jak aktivně bude unie prosazovat změny (jako je Nejvyšší rada soudnictví), na které česká justice tak dlouho čeká…

Podzim s Právním rádcem

V příštím vydání Právního rádce opět přineseme přehled významných českých právniček. Kdo by v něm neměl chybět? Budeme rádi za vaše tipy. Již třetí „ženský“ přehled pak doplní galavečer, během kterého vyhlásíme výsledky ocenění Pro bono & CSR 2017.

Doporučujeme

Kde nás najdete

FOO

Česká advokátní komora - Kaňkův palác (hlavní budova)
Národní 16
110 00 Praha 1
tel.: +420 273 193 111
e-mail: sekr@cak.cz

FOO

Pobočka ČAK Brno - Kleinův palác
Nám. Svobody 84/15
602 00 Brno
tel.: +420 513 030 111
e-mail: sekr.brno@cak.cz