Nepřehlédněte!


Změny související s opravami budov
ČAK – ZDE

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Podle Plíška je slabé místo při úniku ze spisů u žalobců, Unie státních zástupců to ostře odmítla

3.8.2017, ceska-justice.cz

Unie státních zástupců se ostře ohradila proti výrokům šéfa poslanecké vyšetřovací komise k únikům ze spisů Martina Plíška (TOP 09). Podle něj by do budoucna bylo vhodné legislativně posílit kontrolu státního zastupitelství. „Je nepřijatelné, aby někdo bez jakýchkoli důkazů naznačoval, že ze státního zastupitelství nezákonně unikají informace z trestních věcí,“ uvedla USZ v prohlášení.

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů už má za sebou výslechy policistů nebo předsedy Hnutí ANO Andreje Babiše či novináře Marka Přibila. Státní zástupci ještě na schůzi komise nepromluvili, neboť dosud nebyli zbaveni mlčenlivosti.

Činnost a dosavadní výsledky komise dnes Plíšek popisoval v rozhovoru pro Deník. „Můj osobní poznatek zatím je, že je třeba umocnit vnější kontrolu státního zastupitelství. Kontrolní mechanismy u policie byly posíleny, Advokátní komora má vůči advokátům svoje nástroje, takže slabé místo vidím u soustavy státního zastupitelství, kde by se z pozice soudní nebo parlamentní moci mohl zvýšit dohled nad jejím fungováním i pokud jde o neoprávněné nakládání s vyšetřovacími spisy,“ řekl předseda komise.

Takovou rétoriku dnes večer v prohlášení odmítla Unie státních zástupců. „Slova o kontrole státního zastupitelství ze strany soudů či parlamentu jsou naprostým nepochopením zakotvení veřejné žaloby v českém ústavním systému a postavení státního zástupce v trestním řízení,“ uvedli její zástupci.

Přestože se Plíškova komise nezabývá reorganizací policie, kterou již dříve vyšetřovala komise poslance Pavla Blažka, podle USZ je s ní Plíšek „patrně spokojen“. „Není však zřejmé, proč a priori důvěřuje vnitřním kontrolním mechanismům v advokátní komoře a nedůvěřuje vnitřní kontrole ve státním zastupitelství. Je to přitom právě státní zastupitelství, které v nedávné době v případech trestního stíhání jedné pražské státní zástupkyně či kárného stíhání státního zástupce v Olomouci jasně ukázalo, že nezákonné nakládání s informacemi je schopno samo rázně řešit,“ uvádí státní zástupci. O odebrání kauzy úniků ze spisu Berreta Generální inspekci bezpečnostních sborů Česká justice informovala.

Poslanec Martin Plíšek ve sněmovně Foto: Facebook
Podle USZ je alarmující, že jak Blažkova komise, tak nyní i Plíškova, žádají výraznější kontrolu veřejné žaloby ze strany ostatních subjektů veřejné moci. „Netřeba přitom chodit příliš daleko, abychom viděli, k jak tragickým důsledkům mohou takové snahy vést. Polská zkušenost by měla být v tomto ohledu velkým varováním,“ uzavírá USZ. Změny v soustavě státního zastupitelství už dříve odmítl i ministr spravedlnosti Robertz Pelikán (ANO).

Plíšek po úterní schůzi komise upozornil, Pelikán dosud nedal souhlas premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), aby ho zbavil mlčenlivosti. Nedal prý ani souhlas ke zbavení mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Všechny si chce komise předvolat.

Poslanec také uvedl, že komise chce do konce srpna dokončit výslechy tak, aby nejpozději od začátku září začala pracovat na závěrečné zprávě pro Sněmovnu.

Doporučujeme

Kde nás najdete

FOO

Česká advokátní komora - Kaňkův palác (hlavní budova)
Národní 16
110 00 Praha 1
tel.: +420 273 193 111
e-mail: sekr@cak.cz

FOO

Pobočka ČAK Brno - Kleinův palác
Nám. Svobody 84/15
602 00 Brno
tel.: +420 513 030 111
e-mail: sekr.brno@cak.cz