Nepřehlédněte!


Změny související s opravami budov
ČAK – ZDE

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokátům odešel tatíček

26.6.2017, Lidové noviny, str. 5, Kristián Léko

Karel Čermák patřil k těm vzácným lidem, kteří se i mezi právníky těší obecné autoritě a úctě

Shodou okolností v den, kdy Karel Čermák zemřel, jsem advokátním koncipientům při přednášce o historii advokacie vyprávěl o čermákovském období dějin naší profese,“ líčí úterý minulého týdne Stanislav Balík, který v roce 2002 vystřídal Čermáka v čele České advokátní komory (ČAK). „Nebýt jeho, nevydala by se cestou k moderní a respektované evropské advokacii. Pro moji generaci zůstane Karel Čermák stálou inspirací a vzorem,“ dodává emeritní ústavní soudce Balík.

Karel Čermák zemřel ve věku 82 let po dlouhé nemoci. Justiční představitelé se shodují, že odešla jedna z největších osobností českého právnického stavu – všeobecně respektovaný člověk, který v roce 1990 položil základy demokratické advokacie, stál deset let v čele komory, vybudoval renomovanou kancelář a úřadoval i v křesle ministra spravedlnosti.

„Mistr slova, znalec historie, filozof schopný mimořádně hlubokých úvah o společenských otázkách. Renesanční člověk a intelektuál v tom nejlepším slova smyslu,“ napsaly špičky českého práva v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán, šéfové profesních komor a sdružení či předsedové tří nejvyšších soudů.

Oáza advokátního byznysu

Karel Čermák působil v advokacii od konce 50. let, kdy absolvoval koncipientskou praxi. „V dubnu 1961 jsme oba nastoupili do Advokátní poradny číslo 1, specializované na mezinárodní agendu. Jak se nám to podařilo, nevím, protože ani jeden jsme neměli vhodný kádrový profil. Byli jsme ale dobří právníci a uměli jsme cizí jazyky,“ líčí Čermákův vrstevník, pražský advokát Gerhardt Bubník.

V advokátní poradně na Národní třídě spolu strávili devětadvacet let a i po privatizaci advokacie v roce 1990 zůstala sídla jejich nových kanceláří v paláci Chicago. „Na kauzách jsme spolu nikdy nespolupracovali, protože Karel se brzy specializoval na patenty a ochranné známky, zatímco já dělal občanské a obchodní právo a arbitráže. Byli jsme ale dobří kamarádi a plně jsme si důvěřovali, v posledních letech jsme nostalgicky vzpomínali na mládí,“ dodává Bubník.
První advokátní poradna měla v systému socialistické advokacie specifické postavení – zastupovala výhradně zahraniční klienty v Československu a tuzemské klienty v zahraničí. „Právě odměny ze zahraničí tvořily základ finančních výkonů české advokacie,“ líčí další pamětník, pražský advokát František Schulmann.

„Hned v listopadu 1989 se Karel chopil příležitosti a důsledně tlačil na privatizaci advokacie. Mohl si to dovolit. Jeho oddělení pracovalo samo, nic ho nenutilo shánět klientelu. Měl čas obcházet politiky, parlament a trvat na urychleném přijetí nového zákona, což se mu povedlo. V tom je jeho nezpochybnitelná zásluha,“ vzpomíná Schulmann na rok 1990, kdy byla založena Česká advokátní komora a Čermák se stal na čtyři roky jejím prvním předsedou. „Se jménem pana Karla Čermáka je spojen mimo jiné i můj vstup do advokacie. Advokáti se od července 1990 stali první svobodnou a nezávislou právnickou profesí od roku 1948. A já jsem byl zapsán hned druhý den jako první koncipient nové advokacie,“ říká dnešní předseda ČAK Martin Vychopeň.

Tepal neetické advokáty

Po ročních panováních Martina Šolce, Milana Skalníka a Luboše Tichého se v roce 1996 stal předsedou ČAK znovu a ve funkci vydržel až do roku 2001. „Významně se zasloužil o sloučení právnických profesí advokátů a komerčních právníků. Velmi bazíroval na dodržování etických pravidel advokáty, zasloužil se o jejich kodifikaci a o jejich výklad formou komentáře. I po odchodu z funkcí vždy ochotně pomáhal. Jeho odchodem utrpěla česká advokacie nenahraditelnou ztrátu,“ říká Vychopeň.

Kromě advokacie měl Karel Čermák možnost ovlivnit i směřování celé justice, když v září 2003 nahradil v křesle ministra spravedlnosti ve Špidlově vládě Pavla Rychetského, který byl jmenován předsedou Ústavního soudu. Ve funkci však nestranický ministr vydržel jen devět měsíců, v červnu 2004 po evropských volbách podal demisi v reakci na rozhodnutí kabinetu vzít soudcům třinácté a čtrnácté platy, což označil za útok na soudní moc.

„Česká justice s ním v roli ministra spravedlnosti zažila podruhé a zřejmě už naposledy motejlovské období (Otakar Motejl byl ministrem v letech 1998–2000 – pozn. red.), bohužel příliš krátké,“ říká Josef Baxa, šéf Nejvyššího správního soudu. „Vzpomínám na něj jako na moudrého, renesančně vzdělaného, pevně zakotveného, ale i skromného, laskavého a vždy noblesního člověka. Pro českou advokacii byl nadčasovou autoritou, a to především v etické rovině, přestože advokáty za každou cenu nehájil, ale pojmenovával i jejich poklesky a selhání,“ dodává Baxa.

Poslední rozloučení s Karlem Čermákem proběhne dnes od šestnácti hodin v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech.

Foto popis| Vrcholem kariéry Karla Čermáka bylo působení ve funkci ministra spravedlnosti ve Špidlově vládě. Prezident Václav Klaus jej jmenoval v září 2003, ve funkci ale vydržel jen do června 2004, kdy podal demisi kvůli tomu, že se vláda rozhodla vzít soudcům od příštího roku 13. a 14. platy. Čermák to vnímal jako útok na soudní moc.

Doporučujeme

Kde nás najdete

FOO

Česká advokátní komora - Kaňkův palác (hlavní budova)
Národní 16
110 00 Praha 1
tel.: +420 273 193 111
e-mail: sekr@cak.cz

FOO

Pobočka ČAK Brno - Kleinův palác
Nám. Svobody 84/15
602 00 Brno
tel.: +420 513 030 111
e-mail: sekr.brno@cak.cz