Nepřehlédněte!


Změny související s opravami budov
ČAK – ZDE

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého advokáta, dostal 7,5 roku

16.6.2017, ceska-justice.cz

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého advokáta Františka Šejnosta, jenž si má odpykat 7,5 roku ve vězení za padělání směnek a podvod. Podle pravomocného rozsudku zhotovil fiktivní směnky s podpisem velmistra Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou v celkové hodnotě 100 milionů korun. Reálnou škodu však nakonec řádu nezpůsobil. Vyplývá to z dubnového usnesení NS, čerstvě publikovaného v soudní databázi.

Vrchní soud v Praze vynesl pravomocný verdikt nad Šejnostem loni v březnu. Šlo o souhrnný trest, Šejnost měl i další problémy se zákonem. Podle databáze profesní komory je právník vyškrtnutý z řad advokátů.

Šejnost vinu zcela popírá, trestní oznámení prý bylo vykonstruované, důkazy jsou irelevantní, rozsudek stojí na domněnkách. Směnky prý nevyrobil. Připustil jen to, že se u řádu domáhal vypořádání podílové odměny za právní služby, které mu prý poskytoval při církevních restitucích a správě majetku.

Podle NS ale justice shromáždila dostatek důkazů a řádně vysvětlila, proč neuvěřila Šejnostově verzi. „Nutno poukázat na to, že soudy přistupovaly velice pečlivě k řešení otázky věrohodnosti výpovědi obviněného, tuto hodnotily jednotlivě i ve vztahu k dalším ve věci provedeným důkazům a své závěry řádně ve svých rozhodnutích odůvodnily,“ stojí v usnesení.

Ze znaleckých posudků podle NS jasně plyne, že podpisy na směnkách jsou pravé, ovšem teprve poté na směnky přibyl tištěný text. Podle znalců k tomu posloužilo multifunkční zařízení v Šejnostově advokátní kanceláři.

„Namítaná reálnost závazku řádu vůči obviněnému za provedené služby a pravost směnek byla zcela odmítnuta výpověďmi svědků, informovaných představitelů a odborných zaměstnanců,“ rozhodl NS. Podle verdiktu se Šejnost pokusil využít směnky k umoření vlastních dluhů vůči jiným věřitelům.

Doporučujeme

Kde nás najdete

FOO

Česká advokátní komora - Kaňkův palác (hlavní budova)
Národní 16
110 00 Praha 1
tel.: +420 273 193 111
e-mail: sekr@cak.cz

FOO

Pobočka ČAK Brno - Kleinův palác
Nám. Svobody 84/15
602 00 Brno
tel.: +420 513 030 111
e-mail: sekr.brno@cak.cz