Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Zatykač do každé rodiny

27.6.2016, Lidové noviny, str. 7, Jan Januš

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak mnohdy působí současné změny trestního práva, které procházejí prakticky všemi důležitými kodexy. Celý komplex protikriminálních pravidel však mohou z dlouhodobého hlediska rozkolísat.

Jedna novela trestního zákoníku následuje druhou. Několik jich právě leží v Poslanecké sněmovně, další řeší Legislativní rada vlády. Do toho se neustále debatuje o novém trestním řádu, na němž pracuje skupina právníků vedená profesorkou Dagmar Císařovou. Poslanci ale také řeší třeba novelu zákona o obětech trestných činů a brzy se dostanou i k diskusím, zda se má snížit trestní odpovědnost dětí u nejzávažnějších trestných činů ze současných patnácti na třináct let. Vláda s tím přitom nesouhlasí.
V půlce června navíc vyšla ve Sbírce zákonů zatím nejzásadnější novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která přinesla opravdu koncepční změny. Změny se brzy nejspíš nevyhnou ani zákonu o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, aktuálně se totiž připravuje evropský vyšetřovací příkaz. A do toho všeho možná zákonodárci přijmou ještě zcela nový zákon o státním zastupitelství.

Trestní právo se nám tak mění před očima, řada expertů však upozorňuje na to, že bez jasného stanovení trestní politiky. To může přinést do budoucna obrovské problémy. Když se celý systém rozkolísá a naruší se srozumitelnost základních pravidel, mohlo by to vést i k beztrestnosti řady jinak prakticky nezpochybnitelných pachatelů. V pochybnostech se totiž vždy rozhoduje ve prospěch obviněného. Pokud chce ČR účinně bojovat proti kriminalitě, musí pevně uchopit alespoň základní trestní pravidla a učinit z nich nehybné kameny. A k nim přidávat jen to nejnutnější.
Podívejme se alespoň na některá v současnosti připravovaná pravidla trochu podrobněji. A to v obou rovinách problému.

Terorismus v zákoníku

Chystané zásadní změny trestního zákoníku souvisejí v obecné rovině například s terorismem a vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci jsou jistě namístě. „Novela je v současné době projednávána pracovními komisemi Legislativní rady vlády, po proběhlém připomínkovém řízení. Na jeho základě došlo k určitým úpravám textu, ty se však nedotkly podstaty vlastního materiálu,“ přibližuje novinku Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti. Resort usiluje o to, aby sněmovna zákon odsouhlasila již v prvním čtení a mohl rychle nabýt účinnosti. „Podle nové právní úpravy by se mohlo postupovat počátkem příštího roku,“ upřesňuje Říman. S největší pravděpodobností tak do kodexu v brzké době přibude několik zcela nových trestných činů. Podle původního návrhu zákona by šlo třeba o financování terorismu, podporu a propagaci terorismu či vyhrožování teroristickým trestným činem. Právě trestnost podpory a propagace terorismu bude patrně nastavena velmi přísně a i dvanáctileté vězení bude hrozit třeba tomu, kdo bude veřejně schvalovat spáchaný teroristický čin. Alespoň podle původního návrhu zákona, který šel do připomínek. Nově se také definuje teroristická skupina. A účast na ní by měla být podle návrhu rovněž trestným činem. Souvisejícím způsobem se patrně opět změní rovněž zákon o trestní odpovědnosti firem. Za tyto trestné činy by tak odpovídaly i právnické osoby, což je jistě rovněž vhodné. „Máme problémy s terorismem, zatím sice ne v České republice, ale například ve Francii nebo v Belgii. Narůstá tak obava a všechny okolní státy přijímají opatření, aby se těmto útokům zamezilo, což samozřejmě souvisí s trestněprávním postihem,“ uvedl již dříve pro LN k novým trestným činům předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, hlavní autor trestního zákoníku. Vysvětlil i to, že ČR takto plní mezinárodní závazky, které následně kontrolují příslušné orgány: „Nové skutkové podstaty vycházejí z jejich doporučení, je však třeba se zabývat tím, zda jsou kvalitně legislativně zpracovány.“V obecnější rovině pak jde o podobnou situaci jako v případě válečných trestných činů. I ty musejí v zákoníku být, spíše však pro jistotu. Kdyby k nim jednou došlo, musí být možné pachatele potrestat. „Česká republika v tomto směru nemůže stát stranou,“ dodává Šámal.

Trestní řád s otazníkem

Naopak s novým trestním řádem to nebude minimálně z krátkodobého hlediska tak horké. Řada předních expertů, například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), už totiž nad jeho současnými přípravami zlomila hůl. Profesorka Císařová ale na různých odborných setkáních dále odkrývá některé z myšlenek, jimiž se její skupina zabývá. Například minulý týden tak na semináři věnovaném zákonu o obětech trestných činů hovořila o tom, že by se i v novém trestním řádu měla rozšířit práva poškozených. Podle jejích slov se uvažuje i o zavedení speciálních soudců pro přípravné řízení. Stavy soudců by se tak podle jejích slov musely navýšit. Mělo by přitom jít výlučně o specialisty na trestní právo, kteří by se zabývali přípravným řízením. Právě tito soudci by tak mohli rozhodnout o tom, zda se má v řízení pokračovat ve chvíli, kdy by jej chtěl státní zástupce zastavit. Zavedení soukromé žaloby, o níž se v této souvislosti v minulosti rovněž hovořilo, není podle profesorky v českém prostředí vhodné.
Jak již LN informovaly, na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně o novém trestním řádu se však většina expertů prakticky shodla na tom, že půjde až o záležitost nové vlády, která musí jasně vymezit i zadání kodexu.

***

Trestní zákoník se brzy rozšíří o nové trestné činy spojené s terorismem. Ve hře se ale ocitá daleko více změn, jsou však značně nepřehledné.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi